OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

türkiye’de görsel bilincin oluşumu

IMAG0926

 

türkiye’de görsel bilincin oluşumu

Hasan Bülent Kahraman’ın iki kitap olarak düşünülen ‘Türkiye’de Modern Kültürün Oluşumu’ adlı dizininin ilk kitabı ‘Türkiye’de Görsel Bilincin Oluşumu’ adlı yapıtı dünden bugüne ülkemizde görsel kültürün oluşumunu   anlatıyor.

“mesela bedri rahmi ve çevresi, o da kimdir… ”

Hasan Bülent Kahraman ‘Türkiye’de Görsel Bilincin Oluşumu’  adlı yapıtında Cumhuriyet yönetiminin inkarcılığının yanı sıra sinemadan, resim sanatına kadar polemik yaratacak görüşler ortaya sürüyor. Bunlar içinde ilginç olanlardan birisi de Bedri rahmi Eyüboğlu olarak karşımıza çıkıyor.  1950 sonrası Türk resminin kendisinde bir karşılık bulmadığını, yerellik – yabancılık kavramlarının ayrışmadığını  belirten Hasan Bülent Kahraman Bedri Rahmi Eyüboğlu için, “… O kadara ki, mesela Bedri Rahmi ve çevresi, o da kimdir çok kuşkulu, bir Anadolu merakı içindeydi. Bir iki at, eşek resmi dışında bu etki örneğin öğrencisi Peker’e gitmedi. Turan Erol’da o kadarı bile olmadı. Ama bunların resim değeri ne kadardır? Turan Erol ne kadar önemli bir ressam olabilir ki biz onun resminde bu izleri sürelim.” (s. 183)

modernleşme ve amerika’yı keşfetmek

Hasan Bülent Kahraman ‘Türkiye’de Görsel Bilincin Oluşumu’ adlı yapıtında Osmanlı Türk modernleşmesini 200 yıllık bir süreci kapsayan Fransız etkisine bağlıyor, zaman zaman Alman etkisinin de görüldüğünü söylese de. Yazar, 1980’den sonra Türkiye’nin Amerikayı keşfettiğini belirtiyor ve küreselleşmenin yerel yanı olduğunun altını çiziyor.

Hasan Bülent Kahraman’ın ”Türkiye’de Görsel Bilincin Oluşumu’ adlı çalışması Şeker Ahmet Paşa’nın ‘ormanda’ adlı tablosu  ve Halit Ziya’nın Aşk-ı Memnu adlı romanında doğa izleğinden başlayarak bugüne değin görsellik serüvenine Türk modernleşmesinden ayrı bakmıyor. Elbette bu kitapta polemiklere ve tartışmalara açık konular olduğunu da belirtmek gerekiyor.

 

Mustafa ASLAN

 

————

Hasan Bülent Kahraman, Türkiye’de Görsel Bilincin Oluşumu, I. Basım: Kapı Yayınları, İstanbul, Aralık 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016