OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Türkiye İşçi Partisi’ne Aşık Oldum

Türkiye İşçi Partisi'ne Âşık Oldum-

 

 

Türkiye İşçi Partisi’ne Aşık Oldum

 

toprak sorunu

Hamdi Doğan (Hamdoş) topraksız bir köylü olan Azap Ali’nin oğlu olarak çıkıyor, karşımıza, anılarında. Ağalar istediğinde köyden kovuluyorlar. yeni bir köy ve yeni bir ağa bulmak öyle sanıldığı kadar kolay değil. Bir köyden kovulmak, bir köylü için ölmek gibi birşey olarak anlatılıyor, Hamdi Doğan’ın anılarında.  Hamdoş gibi azapların, ırgatların partisi oluyor Türkiye İşçi Partisi. Hamdi Doğan’ın yaptığı radyo ve açık hava toplantılarındaki konuşmaları toplumu derinden etkiliyor. Bunun nedeni ise yapılan konuşmada topraksız ve yoksul köylülere seslenilmesinin yanı sıra bu konuşmayı yapanın da bir azap oğlu azap olmasıdır. Köylü ağanın malıdır, çoğu ağa  bir odayı hapsane olarak kullanıyor. İstediği köylüyü burada yıllarca tutabiliyor. Arayan yok, soran yok. Köylüye ağaların istediği gibi muamele yaptığını, istemediği kçylüyü istediği zaman köyden kovduğunu yazıyor, Hamdi Dğan ‘Türkiye İşçi Partisi’ne Aşık Oldum’ adlı yapıtında.

Günün birinde komşu köyden Nuri Bey’in köyüne gelinci
gelmiş. Gelin gidecek kızın adı Şarey. Gelinci gelen kızlar Şarey’i yıkamış, maniler, türküler söyleyerek kınasını yakmışlar. Daha da güzelleşmiş. Sabah olunca gelinliğini giydirmişler, başına “kürek başını” bağlamışlar, sağına soluna birer tutam tozak sokmuşlar, duvağın üstüne gümüşten çalma bağlamışlar. Boynuna gümüşten hamaylı takmışlar. Giydirilip kuşatılıp atabindirmişler. Götürmeden önce beyden izin almaya gitmişler.Bey gelin kızın yanına gelmiş. Şarey, beyin elini öpmüş, bey de Şarey’in duvağını kaldırmış, bakmış ki güzeller güzeli bir gelin.
Bey, Şarey’e sarılıp öpmeye başlamış. Yanında gelenler “Beyim
müsaade edin, gelini götürelim, gelinciler bekliyor,” demişler.
Bey: “Ben gelini çok beğendim vermeyeceğim, ben alacağım.
Siz gelinin küçük bacısını alın,” demiş. Şarey gibi güzel gelin
verilir mi, deyip tekrar öpmeye başlamış. Gelincilerden birkaç
kişi beyi zorla tutup diğerleri de gelini ata bindirerek kaçırmış
lar.” (s.23)
kürt reşit ve hamdoş
Kürt reşit Türk siyasal yaşamında adı yok edilmeye çelışılsa da önemli ad olarak çıkıyor karşımıza bugün bile. Kürt reşit Neden önemli bir kişilik? TİP’in on beş milletvekili çıkarmasındaki tansık Kürt Reşit ve Hamdoş gibi kişilerle kurulan bağlarda yattığı görülüyor, bu yapıtta. Kürt Reşit, Hamdoş ve bu kitapta adı geçen sosyalist mücadelenin adsız kahramanları  TİP’nin halka inen kılcal damarlarını oluşturuyor.

sosyalist terziler

Hamdi Doğan  anılarında gaziantep’teki sosyalist terzilerden de söz ediyor. Kentin sosyalist gelişiminde gerçekten de terzilerin yeri  önemlidir. Türkiye İşçi Partisi öncesi ve sonrasında kurulan sosyalist partilerde  kuruculuk ya da il yöneticiliği yapan çok sayıda terzi yer alıyor.

aybar ve tip

Hamdi Doğan anılarında MehmetAli Aybar’a düşünsel olarak yakınlık duyduğunu açıklıyor. Kurtuluş Savaşı ve Atatürk devrimci mirasına sahip çıkan, Türkiye’ye özgü, hiçbir ülkenin güdümü altında olmayan, bağımsız bir Türkiyey kurmayı amaçlayan “güleryüzlü bir sosyalist” yönetim. Bu yüzdendir ki TİP sonrasında Mehmet Ali Aybar’ın kurduğu Sosyalist Devrim Partisi’nde de görev aldığı görülüyor.

 

galip ataç

Türk sosyalist hareketine büyük katkıları olan Gaziantepli bir Terzi Galip Ataç. Onu tanıyanlar “Galip Usta” olarak seslenir, Türk sosyalist hareketinin önemli adına.

Hamdoş Abi (Hamdi Doğan) hem güzel bir yapıt bıraktı geride hem de gelecek kuşaklara anlatılacak bir kişilik …

Saygıyla..

 

Mustafa ASLAN

————–

 

Türkiye İşçi Partisi’ne Aşık Oldum (Anı), Hamdi Doğan, İletişim Yayınları, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016