OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

TÜRKÇE DİLBİLGİSİ ÖĞRETME KİTABI-MUSTAFA ASLAN

TÜRKÇE DİLBİLGİSİ ÖĞRETME KİTABI

 

Feyza Hepçilingirler kültür ve edebiyatımıza emeği azımsanmayacak düzeyde olan yazar ve düşün insanlarımızdandır. Öykü ve romanlarının yanı sıra Türkçe konusundaki yapıtlarını göz ardı etmek olası değildir.  Everest yayınları arasında çıkan ‘Türkçe Dilbilgisi Öğretme Kitabı’ Hepçilingirlerin dilimize yeni bir katkısıdır bence.

‘Türkçe Dilbilgisi Öğretme Kitabı’ sadece dilbilgisi kuralları vermiyor. Ayrıca yazım kurallarını, doğru ve iyi anlatım yollarını da bulabiliyoruz.

 

Paylaşım

 

‘Türkçe Dilbilgisi Öğretme Kitabı’nda Hepçilingirler sözcüğün anlamı, görevi, yapısı…gibi dilbilgisi konularını anlaşılır bir dil ve yabancısı olmadığımız örneklerle veriyor.

Türkçe konuşan, hatta bir yüksek öğrenim kurumunu bitiren insanlarımız bile dilimizin gizlerini, kurallarını yeterince bilmiyor. Yazar, bu konuları ve sorunları yakından bilen birisi.

Hepçilingirler’in kitabı dil öğrenimi ile ilgili sorunları yakından bilen, işin içinde olan birisinin yazdığı bir yapıt olması açısından önem taşıyor. Çünkü yapıtın içeriği dil öğreniminin zorluklarını bilen birinin belirlemesi, yöntemi buna göre saptaması öğretici ve öğrenen için dikkate değerdir.

‘Türkçe Dilbilgisi Öğretme Kitabı’nda Hepçilingirlerin derdi ağdalı bir dil kullanıp ne erişilmez bir yapıt ortaya koymak değil. Tersine olabildiğince kolay anlaşılır bir dille (söyleşi havasında) Türkçeyi öğretmektir.

 

Sözcükten tümceye

 

Yazar yapıtın birinci bölümde sözcüğü birçok yanıyla irdeliyor (anlam-görev-yapı). Yapıtın ikinci bölümü ise yazım kurallarına ayrılıyor. Üçüncü bölüm ise tümce konusunu içeriyor.

Doğru ve iyi anlatım

Feyza Hepçilingirler, ‘Türkçe Dilbilgisi Öğretme Kitabı’ adlı yapıtında doğru ve iyi anlatımın öncelikle matematikle ilişkilendirdiği dilbilgisini iyi bilmeye bağlıyor. Daha sonra ise ileti ile ilgili durumlar izliyor bunu.
‘Türkçe Dilbilgisi Öğretme Kitabı’ nda  doğru ve iyi anlatımı etkileyen nedenler üzerinde duruyor. Sözcüklerin yanlış kullanımından daha birçok konuyu okura sunuyor, yazar.

Feyaza Hepçilingirler, ‘Türkçe Dilbilgisi Öğretme Kitabı’ nda Türkçe dilnilgisiyle birlikte doğru ve iyi anlatımın gizlerini de veriyor. herkesin rahatlıkla anlayabileceği bir dille somut örneklerle örülü bir yapıt. Teşekkürler Feyza hepçilingirler!…

*Feyza Hepçilingirler, ‘Türkçe Dilbilgisi Öğretme Kitabı’ 6. Basım:Aralık 2010, Everrest Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016