OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Türk Mimarları

untitledxx. yüzyıl şair ve yazarlarımızdan Ahmet Refik (Altınay) ’in ‘Türk Mimarları’ adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura ulaştırıldı. Başta Mimar Sinan olmak üzere  mimarlar ve eserlerine ve İstanbul’da yapı işlerine değiniyor.

Mimarlar

Ahmet Refik ‘Türk Mimarları’ adlı çalışmasında sözünü ettiği mimarlardan kimileri şunlardır: Mimar Sinan, Mimar Davud Ağa, Mimar Kasım, Mimar Mustafa, Mimar Ahmed Ağa, Mimar İsmail Ağa, Mimar Elhac Hüseyin Ağa, Mimar Nurullah Efendi, Mimar Mehmed Rasim, Mimar Abdulhalim Efendi…

Mimar Sinan

Ahmet Refik’in ‘Türk Mimarları’ adlı yapıtında sözünü ettiği mimarlar içerisinde en geniş yeri Mimar Sinan’a veriyor. Mimar Sinan’ın yaşamına dair kimi özel bilgilerin de sunulduğu yapıtta Sinan’la ilgili belgelere de yer veriyor. Sözü edilenler arasında birçok değerli belge yer alıyor.

Mimar Sinan, vefatından iki buçuk ay öncesine kadar hep işçilerin ücretleriyle meşgul olduğunu öğreniyoruz, bu yapıttan.

İstanbul ve su

‘Türk Mimarları’ adlı yapıtta Ahmet Refik İstanbul’a ilişkin bilgiler de veriyor, mimarların yaşamlarına ve yapıtlarına bağlı olarak. ‘İstanbul’daki Yapı İşleri’ adıyla kitabın ayrı bir bölümünün olduğunu hemen belirtmeliyim.

İstanbul’daki camiler, çeşmeler ve öteki mimari yapıları mimarların yaşamlarına bağlı olarak okura sunuyor. İstanbul’a su getirilmesine karşı çıkanlar oluyor. Yazar, “Bilimsel mühendislik” yoluyla ilkkez İstanbul’a su getirenin Mimar Sinan olduğunu belirtikten sonra  İstanbul’a su getirilmesine neden karşı çıkıldığını şöyle veriyor:

“Halbuki İstanbul’a su getirilmesine karşısında duranlar da vardı. Bunlardan biri, sadrazam Rüstem Paşa idi. Rüstem Paşa Kanuni’ye şu sözleri söylemişti:”Nüfus yoğunluğuna sebep olup, bu şehre et, ekmek ve diğer yiyecek ve içeceklerin yetiştirilmesinin, muzaffer askerlerin hayatlarına daha fazla sıkıntı düşeceği bildirilmiştir…” Bu sözlere değer verilmeyip kente su getiriliyor.

Ahmet Refik ‘Türk Mimarları’ adlı yapıtı mimarlarımızı tanımanın yanı sıra İstanbul’a ilgili kimi bilgilere ulaşmamızı da sağlıyor.

 

Mustafa ASLAN

——————————-

Ahmet Refik (Altınay) Türk Mimarları, I.Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Temmuz 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016