OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Türk Gambiti

TÜRK GAMBİTİ

Rus edebiyatının önemli adlarından Boris Akunin’in Türk Gambiti adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

Yazar romanında Plevne Savaşı’na ağırlık vermekle sonrasında  Yeşilköy (Ayestefanos) Anlaşması’na kadar uzanan bir süreci veriyor.

“Fandorin Ayastefanos’ta kalmıştı, anlaşmanın imzalanmış olmasıyla diplomatik işler bitmiş olmuyordu. İstasyona doğruca bir kabul töreninden, üzerinde frak, silindir şapka ve bembeyaz ipek bir kravatla gelmişti.Varya’ya bir buket…” (s.243)

YAKIN TARİH ÜZERİNE

Boris Akunin’in Türk Gambiti adlı yapıtında yakın tarihimiz ve Avrupa’daki gelişmelere ilişkin bilgiler veriyor. Mithat Paşa’nın Abdülhamit’i ikna edip anayasayı ilan ettirmesinin değerlendirmesi yabancı gözüyle yapılıyor. Hasta adam olarak nitelendirilen Osmanlı’nın anayasa ve parlamento konusunda olumlu adımlar atması, çeşitli nedenlerle Plevne’de bulunan yabancılar arasında tartışmalara yol açıyor. Bununla birlikte zamanın anaysa ve parlamenter sistemleri de romanın sayfaları arasında yerini buluyor.

 

PLEVNE VE GAZİ OSMAN PAŞA

Boris Akunin Türk Gambiti adlı yapıtında Plevne Savaşı ve Gazi Osman Paşa ile ilgili gelişmeleri veriyor. Türkler karşısında, bozguna uğrayan Rus ve Romen birliklerinin durumunu oldukça açık bir şekilde veriyor.  Bu bozgunda savaş planlarını satıldığı savını görüyoruz, yapıtta. Yeniden Türklere karşı bir saldırı planı yapılıyor. Saldırıya katılan Rus-Romen birliklerine  Kazakların destek olduğu görülüyor. Bir ara bu ittifak Türk kuvvetlerini dağıtmaya doğru gitseler bile darmadağın oldukları haberleri duyuluyor. Ancak…

İngilizlerin Sivastopol Savaşı’ndan tanıdığı komutan Totleben Plevne’de nasıl bir yol izledi, Gazi Osman Paşa kuvvetlerine karşı?

Bu arada yapıtın sürükleyiciliğinden kısaca söz etmek gerekiyor. Plevne’nin alınmasıyla ilgili şifreyi kim değiştirdi? Birbirini izleyen ölüm olaylarının nedenleri konusunda neler söylenebilir? Gürcistan’da başlayan kimi ilişkilerin  Türkler karşısındaki yenilginin nedenleri arasında sayılıp sayılmayacağı ve Türklerin casusunun bu yenilgide payı var mıdır?

Dahası Plevne sonrası atılacak önemli adımları neydi, Rusların?

“30 Ağustos sabahı müthiş bir gürlemeyle uyandılar. İlk salvo başlamıştı. Saldırı öncesinde Erast Petroviç’in anlattığına göre, normal top atışlarının yanı sıra Türkler psikolojik olarak baskı altına alınacaktı.”(s.138)

Boris Akunin’in Türk Gambiti adlı romanı bir savaşa ve bir döneme ilişkin renkli görünümler sunuyor, okura.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::

Türk Gambiti, Boris Akunin, Çeviren:Uğur Büke, Alfa Yayınları’nda I. Basım: Ocak 2018

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016