OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

TÜRK EDEBİYATINDA KAVGA

20170527_104907TÜRK EDEBİYATINDA KAVGA

Emin Karaca’nın çok sayıda kaynak tarayarak  titiz bir çalışma sonucu oluşturduğu Türk Edebiyatında Kavga adlı yapıtı Kibele Yayınları arasında okura sunuluyor.

YAPITIN ÖNEMİ

Emin Karaca’nın Türk Edebiyatında Kavga adlı yapıtı bir çok açıdan önem taşıyor. Bunlardan bir tanesi de edebiyat yaşamımızdaki canlılığın bir göstergesi olarak görüyorum, ben. Birbiri ardına yayımlanan kitaplar ve bunlarla ilgili tartışmalar… Bu açıdan bakıldığında Karaca’nın belgelediği edebi kavgalar , zaman zaman edebi kavgalar  siyasiye dönüştüğü de oluyor, Mehmet Akif-Tevfik Fikret gibi iki değerimiz arasında geçenler.

İLK EDEBİ TARTIŞMADAN 1950’LERE

Emin Karaca’nın Türk Edebiyatında Kavga adlı yapıtında yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Sunuş yazısının ardından İlk yılların edebiyat kavgalarını anlatan bir bölüm yer alıyor. Bunu İlk edebi tartışma konulu yazı  izliyor. Namık Kemal’in edebi kavgaları, Recaizade Ekrem’le Muallim Naci’nin “zemzeme” (ezgi) – demdeme (azarlama) kavgası, Halid Ziya’nın Muallim Naci’ye kini, Batı klasikleri Türkçe’ye “çevrilsin mi, çevrilmesin mi?” kavgası, Ahmet Midhat Efendi’nin başlattığı “dekadanlık ” kavgası, “Abes” ile “muktebes” kafiyesinden çıkan kavga, Hüseyi Cahid’in (Yalçın) öteki kavgaları,Türk Edebiyatında en sahici kavga:Tevfik Fikret-Mehmet Akif kavgası, Yakup Kadri’nin (Karaosmanoğlu) edebiyat kavgaları, “Cadı” yüzünden çıkan üç başlı kavga:Hüseyin Rahmi-Şehabettin Süleyman-Ali Naci, Batıp çıkan dergiler, parlayıp sönen kavgalar,

Cumhuriyet’ten sonraki edebiyat kavgaları adlı bölümde ise yer alan bölümlerin başlıkları şöyle sıralanıyor: İsmail Habib’in “Türk Teceddüt Edebiyatı” tartışmalara sebep oluyor, Nazım Hikmet’in “Üdeba-i Kiram”la kavgaları, Ertuğrul Muhsin, Halit Fahri Bey’e dayak mı attı? Bu da Hicivle kavga, Akbaba’da tam sayfa bir karikatür, Karşılıksız bir edebiyat kavgası, Nahit Sırrı’nın “Eve Düşen Yıldırm”ı Selami İzzet’in adapte romanından mı apartılmıştı? Nazım Hikmet “edebiyat kavgaları”nı değerlendiriyor, Orhan Selim ile Bay Mistik’in kavgası, Yaşar Nabi ile Nurullah Ataç arasında:Bizde “münekkid” var mı, yok mu münakaşası, İsmail Habip (Sevük) ile  Ahmet Hamdi (Tanpınar) sille tokat dövüştü, Kazım Nami Duru ile Halit Fahri arasında:”Milli Edebiyat Davası” üzerine münakaşa, Halid Fahri’nin oğlu Gavsi’nin başlattığı Türk Edebiyatında “tasfiye” Necip Fazı’ın Namık Kemal’in karısı hakkında yazdıkları kavga çıkardı, “Garip” şiir akımı yüzünden çıkan meydan savaşları, Necip Fazıl’ın “Para” piyesi intihal miydi? Peyami Safa “CHP’ye müşavir” olunca Necip Fazıl çıldırdı.

Emin Karaca’nın edebiyatımızdaki edebi kavgalardan hareketle yazdığı Türk Edebiyatında Kavga adlı yapıtı önemli bir çok konuya ışık tutuyor, edebi kavgaların dışında da.
MUSTAFA ASLAN

::::::::::::::::::::::::.:::::::
Türk Edebiyatında Kavga (İnceleme), Emin Karaca, I. Baskı:Kİbele Yayınları, İstanbul, Nisan 2017

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016