OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Türk Edebiyatı İranlılar’a Tanıtılıyor

 

İran Balkan Haber- Analiz sitesinin Mehr’den aktardığına göre; Hüseyin BEKAİ “Müsabaka.com” hakkında şunları söyledi: “müsabaaka.com” genç yaş grubu için yazdığım yeni romanımın adıdır. Çeşme Neşriyat tarafından yayım izni alınmış olup, basımı için hazırlık aşamasındadır.

Bekai; Bu kitap, internet ve benzeri ortamlarla ilgili Tahran’da geçen, gençlere yönelik fantastik bir öyküdür. Genel olarak diyebilirim ki “müsabaka.com” modern bir öyküdür. Başka bir deyişle güncel ve çağdaş bir havası var. Kitap yaklaşık 120 sayfadır ve belirttiğim gibi basım aşamasındadır.”

Yazar, diğer bir eserinin ise Türkçe’den tercüme ettiği Gülsüm Cengiz’e ait “Kayıp Sözcükler” kitabı olduğunu belirterek “Katre Neşriyat tarafından yayımlanması kararlaştırılan bu kitab yeni gençlere hitap etmektedir. Bir süredir izni alınmış olan kitabımız kısa süre içerisinde basılacaktır” dedi.

Bekâi, özellikle çocuk ve gençlik edebiyatı alanlarında olmak üzere; İran ve Türk edebiyatı arasında yeterli irtibatın olmadığını belirterek, “bu nedenle İranlı gençlerin Türkiye’nin günümüz eserleriyle daha yakından aşina olabilmeleri için bu kitabı tercüme etmeye karar verdim. Umuyorum ki diğer Türk yazarların da eserlerini tercüme ederek bu yolda ilerlemeye devam edebilirim” diye konuştu.

Öykü yazarı sözlerinin devamında bir kitap serisi için hazırladığım 2 ciltlik bölüm de Çekke Yayınları tarafından yayımlanmaya hazırlanıyor. Çocuklar için hazırlanmakta olan bu seri, yeni okuma öğrenen çocuklar için olup, ana teması çocuklara bazı hayat becerilerinin kazandırılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016