OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

TÜNEL

13ggggTÜNEL

Mehmet Akif Ersoy’un Filistin’in güncel sorunlarını irdelediği Tünel-Gazze’de Yaşamak adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura sunuluyor.

Giriş yazısından sonra İstikamet Filistin! Mandanın kan gölü, Amerika:Siyonizmin hamisi, Bir lider doğuyor, “Zeytin dalını düşürmeyin”, Enver Sedat:Bir ibret hikayesi, “Kasap Şaron” sahnede, Hamas yükseldi, Fetih teleaşlandı, Mescid-i Aksa’ya Şaron tacizi ve Ablukaya beş kala adlı yazıları yer alıyor.

Prolog:Dünyaya Sığmayan Adam.

I.  Bölümün başlığı Kahire-Gazze adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Mısır’da Mursi devri, Bulut sütunu operasyonu, Mısır-İsrail-Filistin üçgeni, Hişam Kandil Gazze’de, Türkiye:Filistin davasının hamisi, Gazze’ye Arap Birliği çıkarması, Yüzyılın pişmanlığı, İsrail’in kuşları, FETÖ Hamas’a karşı,  “Bi Eyyi Zenbin Kutilet?” Ateşkes, Bir süreliğine, Haniye’nin peşinde, Bi’ arkadaşı bekliyoruz, İsrail sınırında sergüzeşt, “N’olucak bu Fenerbahçe’nin hali?”, Gazze’de bürokrasi, Gazze’de genç olmak, Ayaktaki yıkılan duvarın resmi, Yer altı şehri, Yusuf Emir Gazze tünellerinde, Sisi: Senden önce senden sonra, “Sisi, git!”, Muhalifi ihtilafa düşüren darbe, TRT Kahire’ye cuntacı baslkını.

2. Bölüm “Gazze’den Canlı” adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Koruyucu hat operasyonu, Zikkim operasyonu, Taksim’den Gazze’ye, “Welcome to Israel”, Kassam füzeleri Tel Aviv semalarında, Demokratik İsrail, Gazze’ye doğru, Gazze ateş altında, Batş Ailesi, Kara harekatına geri sayım, İsrail’den tehdit mesajı, Doktor N. Ambulanslar, yaralılar, cesetler, Bisam, Muhammed, Şeyma,Nuha, “Bay Obama… Senin bir kalbin var mı?” Şucaiyye, Kolu, kanadı kırık güvercinler, Sisi:Kraldan çok kralcı, “Ey İslam dünyası, neredesiniz?”, “Kim olduğunuzu biliyoruz”, Kutlamalar Şaul Aron için,İsrail’in geçmeyen Gilad Şalid travması, Birkaç geçici ateşkes, Gazze’de bayram, “Bizim Dünya çocuklarından ne farkımız var?” Şuçaiyye’de bir iftar sofrası, Son günler, Cebaliye’den bir feryat, Elveda Gazze, “İsrail askerleri bir kediyi bile öldüremez”, İsrail’in medya silahı, “Beceriksizler!”, “Acı bize dokunmadan acıtmıyor aslında”, “İçeri”, Türkiye’nin yardım eli, Bu ne biçim ateşkes? İstanbul’a doğru, “Neden Gazze’deydim? “Hamas’ın Muhabiri Mehmet Akif Ersoy!”, Dünya dilinde adil olmak, Kamera arkası, Haletiruhiye,

. Bölüm “Filistin’in Meseleleri” adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Kudüs ve işgaller, “Bu topraklar eskiden Filistinlilerindi”, Kudüs, kimin melesi? İsrail’in utanç duvarı:Batı Şeria’da hayat, Hamas’ın faturası Filistinlilere kesildi, Gazze abluka altında, Abluka:Yavaş yavaş, adım adım, İsrail’in endişesi:Gazze’nin enerjisi, Gazze nereye?

 

Mehmet Akif Ersoy Tünel – Gazze’de Yaşamak adlı kitabında Filistin’in ve Filistinlilerin yaşadığı zor günleri anlatıyor.

Mustafa ASLAN

……………………….

Tünel – Gazze’de Yaşamak, Mehmet Akif Ersoy, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Ocak 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016