OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Tüketici Davranışları

20160112_184541

Tüketici Davranışları

Uğur Batı’nın ‘Tüketici Davranışları ‘ (Tüketim kültürü, psikolojisi ve sosyolojisi üzerine şeytanın notları)  adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

Uğur Batı’nın ‘Tüketici Davranışları ‘ adlı yapıtı sonuçla birlikte on bir kısımdan oluşuyor.

  1. Kısım “Tüketime Giriş ” adını taşıyor. Bu kısımdaki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Diderot Etkisi:Eski sabahlığından ayrılan bir adamın pişmanlıkları, Psilosibik mantarlar:Sıradan bir zihnin tüketimi düşlemesi, Bugünün insan varoluşu:”Tüketiyorum öyleyse varım”, Modern din alegorisi:Tüketim psikolojisi ve sosyolojisi.
  2. kısım “Modern Tüketim Kavramı Çerçevesinde Tüketimin Kurumsallaştırılması” adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Tüketim kültürünün gelişiminde önemli bir durak: Meta Teorisi’nin gelişimi ardındaki entellektüel oluşum, Bir meta nasıl imajlaştırılır? “Bir nesnenin temsili ve bir nesnenin ikizi” Metanın estetik soyutlaması: KOffa mı, Kahve mi? Moka mı, Mocha mı? Meta fetişizm ve promosyon metası:”Aldatıcı bir görüntü olarak arzu imajının yansıması”,Gösteri peygamberi:Tüketim olgusunda yabancılaşma, Tüketimde işlevsellik ya da gösterişlilik:Kullanım ve değişim değeri ilişkisi, Ye kürküm ye: Thomas Veblen’in izinde gösterişçi tüketim, Max Weber üzerinden tüketimi anlamak:Akılcılaştırma, büyüleme ve sosyal statü, Georg Simmel’in tüketim sosyolojisi:”Modayı tüketmek”.

III. Kısım “Postmodern Tüketim Kavramı Çerçevesinde Tüketim Kavramı Çerçevesinde Tüketimin Kurumsallaşması” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları  şöyle sıralanıyor: Postmodernin kültürel mantığı:Aklın yolu bir değildir! Postmodern tüketimin özellikleri:DVD player üstü dantel, Parçalanmış bir hayatı, parçalanmış bir dünyayı nasıl toparlarsınız? Tüketimin gerçeklikle imtihanı:Hiper gerçek tüketimler, Outlet yaşamlar, tüketim katedrallerinin yükselişi: “Üretim ile tüketimin yer değişimi”

Öznenin merkezileştirilmesi ve karşıtların birlikteliği:Aslında emin değilim ama bir o kadar da kararlıyım.

  1. Kısım “Çağdaş Tüketim Manzaraları” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: İkoncan Mevlana(!):Göstergeler, imgeler ve ikonlar aracılığıyla popüler kültür ve tüketim,pasta tutkusu ya da bahar kokulu duş jeli:Hedonik alışveriş nedir? Y Nesli ve minimalist tüketim, Çağdaş tüketim manzaralarına trebdler üzerinden bakmak: Yıl 2012, tüketici artık gafil avlanacak sinek değil.
  2. Tüketim Düşleri” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Tüketimde duygunun bir gamı, gerçeğin bir tonuna eşittir! Tüketimde cinsiyet faktörü: Ne dedin? Seks satmıyor mu? Tuangou’dan beri topluluk olarak tüketiyoruz, Aidiyet, ikna olma ve bağlılık odağında sosyal ticaret, Homo religous:Bireyin tüketim ve inanç ilişkisi, Tüketim için kültürel beyin farkları:Bir zihnin tüketim algısı, Tüketim düşlerine trendler üzerinden bakmak:Yıl 2013.
  3. Kısım “Tüketmenin Mutsuzluğu ” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Tüketme mutsuzluğunun insan üzerindeki çok yönlü etkileri, Beynin olası iç sesi:Tüketimin narsistik umutsuzluğu, Tanrının gazabı herşeyi sattırır hale getirdi:Acıdan kendini koru! Tüketim köleliğinde öneli bir durak:”Store Wars ya da Kara Cuma”, Bir tüketim paradigması:Plasebo etkisi,

VII. Kısım “Kentin Tüketimi” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Postmodernizm ve estetikleşen gündelik hayat, Nerede Agora? nerede Trajan pazarları? Postmodern kentlerde kültür, tüketim, Bir kent nasıl tüketir? “Tüketim ışığında kent tasarımı1.

VIII. Kısım “Markalı Tüketimler” adını taşıyor. markalı Tüketimler ” adlı bölümde yer alan konu başlıkları şöyle suıralanıyor:Beyni markalamak:Sadakat, marka gücü ve güçlü markalar, Coca-Cola:başlı başına bir tüketim nesnesi ya da arketip, Kişiselleştirilmiş marka ve kişiselleşmiş bir pazarlama anlayışımnın yeni tüketici trendleri açısından yeri ve önemi, Zamanın ustaları lüks markalar:Lüks premiuma karşı, Gerçek bir ikna makinası:Reklamlardaki bebek görselleri, İphone’un pazarlama başarısının ve harika seksin altında yatan alışkanlıklar, Tüketen bir annenin marrka psikolojisi,Giderek daha çok marka dini taklit edecek:Motosiklet dini Harley – Davidson, Burger dini McDonald’s,  Kahve dini Starbucks, yazılım dini Microsoft(!)

  1. Kısım “Dijital Tüketimler” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Cilalı Touch devri:Bilgi çağında yaşıyoruz da beyinlerimiz de yanımızda mı? Gamification:Oyunlaşan pazarlama, oyunculaştırılan tüketici, Sosyal medya tüketimi nasıl değiştiriyor?

Sonuç bölümü ise, Tüketimin sonucu: Kendini gerçekleştiren kehanetle bitiyor.

Uğur Batı’nın  ‘Tüketici Davranışları’ bilinen kalıpların dışında, zevkle okunan  bir kitap olarak çıkıyor karşımıza. Önerilir!

Mustafa ASLAN

——————-

Tüketici Davranışları  (Tüketim kültürü, psikolojisi ve sosyolojisi üzerine şeytanın notları) (İnceleme-Araştırma), Ömer Batı, I. Basım:Alfa yayınları, İstanbul, Aralık 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016