OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Tuhaf Ve Kısa Öykülerde İstanbul

Tuhaf Ve Kısa Öykülerde İstanbul

Müzisyenliği yanında yazar olarak da tanıdığımız Haldun Hürel Bir İstanbul Kültürü adlı dizinin sekizinci kitabı Tuhaf Ve Kısa Öykülerde İstanbul Kapı Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

Haldun Hürel Bir İstanbul Kültürü adlı yapıtında  merak ettiğimiz kimi kişilerin İstanbul’la ilgili öyküleri, tarihi yerlerin dünü ve bugünü hakkında  ilginç bilgilere kolay anlaşılır bir dille vermenin yanı sıra yok olan  ya da yeri değiştirilen tarihi yapılarımız hakkında da bilgilerle karşılaşıyoruz.

“İstanbul’un yaşadığı ve 4. Haçlı Seferi diye bildiğimiz 1204’teki Katolik-Latin şehri, tam 57 yıl süreyle başkent olma statüsünü kaybettiği gibi, üstelik düşman Haçlı ordusunun eline geçti.” (s.189)

İSTANBUL VE ÜNLÜLER

Haldun Hürel Bir İstanbul Kültürü adlı dizinin sekizinci kitabı Tuhaf Ve Kısa Öykülerde İstanbul adlı kitabında ünlü kişilerin İstanbul’la ilgili  olanları da sunuyor okura. Hemen bu konuda birkaç örnek vermek gerekirse Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, İsmet İnönü, Adnan Menderes, Abdülmecid’in annesi Bezm-i Alem, Michelangelo, Sultan Abdülaziz, Ulu Hala Selçuk Sultan, 2. Beyazıt, II. Abdülhamit, Orhan Kemal,

CAMİLER; KİLİSELER, SARAYLAR  VE…

Mihrimah Sultan Camii, Karaköy Meydanı, Yıldız Sarayı, Altunizade, Arap Camii, Özbekler Tekkesi, İstanbul Üniversitesi, Ayasofya, Çemberlitaş-Esir Pazarı, Kadıköy-Göztepe sahili,  İstiklal Caddesi’ndeki Santa Maria Kilisesi, Haliç, Kadırga, Haydarpaşa,  Fenerbahçe, Eyüp, İstanbul’un üç “nişanca” mahallesi, Haliç Köprüsü, Rumelihisarı Kalesi,

“19. yüzyılda dahi, İstanbul’un en eski Osmanlı eserlerinden olup, 1452 tarihinde yapılan abidevi Rumelihisarı Kalesi’nin iç arazinde bir Türk mahallesi bulunmaktaydı. Çok sayıda ahşap evle dolu hisar içindeki bu mahallenin sakinleri…” (s. 199)

 

YOK OLAN VE YERİ DEĞİŞTİLEN YAPILAR

Bir İstanbul Kültürü adlı yapıtında Haldun Hürel yok olan ya da yeri değiştirilen tarihi yapılar hakkında da bilgiler veriyor. Kaybolan yapılardan birini “Şirimert Nerede?” adıyla verilen  kısa öyküde veriliyor. Yazarın ortadan yok olduğunu söylediği tarihi yapılar arasında Çapa Öğretmen Okulu’nun karşısında eskiden var olan Mimar Şüca Mescidi’nden söz ediyor. Bu mescidin yakınında ise bugün olmayan Şirimert Mescidi’nin varlığından söz ediyor…

Yeri değiştirilen yapılardan birisi “Sökülen Cami” başlığıyla Selçuk Hatun Camiin bugünkü yerinin (Millet Caddesi-Turgut Özel Bulvarı) cadde açılırken yapıldığını öğreniyoruz.

Haldun Hürel Bir İstanbul Kültürü yapıtı İstanbul’la ilgili okurunu çok şey kazandıran bir yapıt. İstanbul sevdalılarının kitaplığında olması gereken yapıtlar arasında sayabiliriz.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::

 Bir İstanbul Kültürü – 8  Tuhaf Ve Kısa Öykülerde İstanbul,  Haldun Hürel, I. Basım: Kapı Yayınları, İstanbul, Haziran 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016