OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

tuhaf bir rüya

altTUHAF BİR RÜYA

Amerikan edebiyatının kurucusu sayılan Mark Twain’in toplu öykülerinin ilk kitabı Tuhaf Bir Rüya adıyla Alfa Yayınları arasında okura sunuluyor.

TOPLUMSAL YAŞAM

Mark Twain’in Tuhaf Bir Dünya adıyla okura sunulan Toplu öykülerinin ilk kitabında karşımıza toplumsal yaşamın irdelendiği görülüyor. Yazar çeşitli yollarla yapıyor. Kimi zaman doğrudan okura sunduğu gibi kimi zaman da fabl olarak veriyor, tıpkı Aklı Yetenler İçin Bazı Fabllar adlı öyküsünde olduğu gibi.

“Artık zor günler başlamıştı ve daha da kötüye gitti. Edward ailesini tavan arasındaki bir odaya taşıdıktan sonra iş aramak için sabah akşam sokakları aşındırmaya başladı.iş için yalvarıyordu ama bütün çabaları boşa gidiyordu. Nasıl olup da bu kadar sürede hoş karşılanmayan biri haline geldiğine şaşırıyordu…” (Edward Mills ile George Benton:Bir Kıssa, s.258)

 

MİZAH VE ELEŞTİRİ

Mark Twain’in öykülerinde ince bir mizah görülüyor. Zaman zaman iyiden iyiye ince bir alay da seziliyor onun tümcelerinde. Onun öykülerinde mizahın güçlü bir yergi olduğu görülüyor. Bir Dava adlı öyküsünde olduğu gibi hukuk sisteminin kimler tarafından nasıl yok edilmeye çaşıldığı ise eleştirel bir dille veriliyor.

“Yasaların getirdiği aksilik ve acayipliklere karşı bütünüyle bir denizci kindarlığıyla dolu olması bir yana, hukukun da hukukçuların da baştan sona tek emellerinin adaleti bertaraf etmek olduğuna direngen bir şekilde inanırdı.” (Bir Dava, s.154)

Mark Twain’in öykülerinin toplandığı ilk kitap olan Tuhaf Bir Rüya’da eleştiri ve mizahın iç içe geçtiği öyküler yer alıyor.

MUSTAFA ASLAN

……………………………

Tuhaf Bir Rüya (Toplu Öyküler-1), Mark Twain, Çeviren:Kemal D. Tarım, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Şubat 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016