OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

tren burdan geçmiyor

IMAG1972Tren Burdan Geçmiyor

Sevinç Çokum’un medya eleştirisi yaptığı ‘Tren Burdan Geçmiyor’ adlı yapıtı bir dönem romanının adı olarak karşımıza çıkıyor.

gazete ve gazetecilik

Sevinç Çokum’un ‘Tren Burdan Geçmiyor’ adlı romanında gazete ve gazetecilik konusu üzerinde duruyor. Yazar, yapıtında  bir tür günmüz medyasını sorguluyor. Daha doğrusu küreselleşmeyle nirlikte basının da yapı taşlarının yerinden oynadığı yılları anlatıyor, Sevinç Çokum. Romanın önemli kişilerinden örnek gazteci  Nüzhet Fermanlı’nın yavaş yavaş gazeteye yazısının  gazete sahibince siyasi iktidara yaranmak için konmamaya başlandığı, yeni yazarların gazetelerde yeni köşeleri tuttuğu yılları anlatıyor.

“Yeni yazarlar rüzgar gibi geliryerleşirler köşelerine. Rüzgarlarından üşür eskileler, üşür fakat alışırlar. Müthiş hesaplar, dolarlar, transfer ücretleri, iş yarlayıcılar dolanırlar ortalıkta, gıcır Frenk gömlekleri, süit odalar, açık hesaplar sat anasını… “(s. 188)

değişen istanbul

Sevinç Çokum’un ‘Tren Burdan Geçmiyor’ adlı dönem romanında İstanbul’u uzam olarak seçtiği görülüyor. Yazar, yapıtında İstanbul’un değişen kültürel yapısı üzerinde duruyor. Ülkemizin  geçirdiği sıcak günlerden de izlerin bulunduğu yapıtta İstanbul’da ağırlık kazanan Kürt nüfusa dikkat çekmeyi geçmişe göndermeler yaparak gerçekleştiriyor. Rumların  yerini ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden İstanbul’a göçen Kürtler’in aldığını geçmişe özlem duyarak anlatıyor.

“Her gün eskidikçe üzerlerine boya vurulan fakat giderilemeyen koku ve eskilik. Örtülemeyen yokluklar…  Tarlabaşı evlerine dolan Araplar, Kürtler ve Hacı Hüsrevliler… Birazdan Tophane’ye ve Karaköy’e çizgide rastladığı mtsuz renk…” (s. 115)

Seviç Çokum ‘Tren Burdan Geçmiyor’ adlı romanında günümüzden çok önemli izler bulmakla birlikte, bugünlere basıl gelindiğini görmemizi sağlıyor.

Mustafa ASLAN

————————————

Sevinç Çokum, Tren Burdan Geçmiyor (roman), Kapı Yayınları’nda I. Basım:Temmuz 2014, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016