OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

TRAPEZ

20160622_231534TRAPEZ

Çetin Altan’ın ilk kez yayımlanan ‘Trapez’ adlı oyunu Everest Yayınları keşif dizisinden okura sunuldu. Yapıtta, ülkemizdeki politika ve politikacılar sorgulanıyor.

“İki gün sabret. iki gün sonra, dalga dalga çalkalanacak adım. İftihar edeceksin. Beklediğim fırsatlar çıkıyor. Yarın seçimlerde göreceksin. Parti aday gösteriyor beni. Bu ilk atlayış. İlk atlayışta kopacak alkış. Israr etme, ben büyük atlayışların adamıyım. Ben merdiven çıkmam.” (s.80)

TRAPEZ: BİR ÖNCÜL YAPIT

Çetin Altan ‘Trapez’ i 1956-1957 sezonunda Devlet Tiyatrosunda sahnelenmek üzere kaleme alıyor. Oyunu kimin yöneteceği  (Mahir Canova) bile  belirlenmişken sahnelenmekten vazgeçiliyor ‘Trapez’.

‘Trapez’in özelliklerinden birisi de   Çetin Altan’ın daha sonra yazdığı yapıtlarının öncülü (Çemberler, Tahtaravalli, Beybaba, Suçlular ve Mor Defter) olma özelliği taşıyor.

Çetin Altan 22 Şubat 2011’de “Trapez ” başlığıyla yazdığı Milliyet gazetesindeki yazısında, ”   “Trapez” aynı zamanda geometride de, adına Türkçede “yamuk” denilen bir dörtgen.
Dikine çizilmiş bir üçgeni, altındaki tabana paralel bir çizgiyle neresinden bölerseniz bölünüz 2’ye…Altta kalan bölüm, geometrik bir “yamuk” olur.” diye yazıyor.

POLİTİKA VE POLTİKACILAR

Çetin Altan ‘Trapez’ adlı oyununda politika ve politikacılara değiniyor. Çizdiği bir politikacı karakter üzerinden toplumdaki politikacı tipini sorguluyor. Sonuç olarak politikada lixder olmanın yolunun insanları kandırmadan geçtiği gerçeğinin altını çiziyor.

“Sen. Bir kişi. Küçük Nevin. Sen değil binlerce insanı, yüz binlerce insanı, milyonlarca insanı kandırmadan insan olunamaz.” (s.123)

Çetin Altan’ın yıllarca önce yazdığı ‘Trapez’ adlı oyunu ilk kez yayımlanıyor. Keyifli okumalar…

 

 

MUSTAFA ASLAN

………………………….

Trapez (Oyun), Çetin Altan, I. basım:Everest Yayınları Keşif Dizisi, İstanbul, Haziran 2016

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016