OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

TRANS-ATLANTİK

20170607_204520TRANS-ATLANTİK

Everest Yayınları arasında okura sunulan Polonya’nın değerli yazarlarından Witold Gombrowicz’in başyapıtı sayılan Trans-Atlantik adlı yapıtı II. Paylaşım Savaşı yıllarını anlatıyor.

“Eser, saf bir kurgu gibi ortaya konsaydı, belki skandalın boyutu biraz daha az olurdu. Oysa  Gombrowicz  açık bir biçimde Trans-Atlantik’in olay örgüsünü kendi yaşamıyla bağlar ve bizlere otobiyografik bir anahtar sunar.” ( Sonsöz’den s.154)

YERGİ VE SÖZCÜKLERLE OYUN

Witold Gombrowicz Trans-Atlantik adlı yapıtında yergi sanatını usta bir biçimde kullanıyor. Yaptığı iğnelemelerle çağımızın önemli sorunlarına dikkat çekmenin de ötesinde didik didik ederek eleştiri masasına yatırıyor..

Witold Gombrowicz sözcüklerle adeta oyun oynuyor. Eş anlamlılığından yararlandığı gibi sözcüklerin sesteşliklerinden yararlandığı, kimi zaman da metin içi ses uyumundan…   görülüyor. Ustalıkla kurulan tümcelerde kullanılan sözcük yapıtın değerini bir kat daha arttırıyor.

 

ANLATICI-YAZAR-KAHRAMAN

Witold Gombrowicz’in  Trans-Atlantik adlı yapıtında anlatıcı-yazar ve kahraman benzeşmesi göze çarpıyor. yapıtın kahramanı yazarımızdan başka birisi olmadığı görülüyor. Yapıtta kahramanın Polonyalı bir yazar olduğu sık sık yineleniyor. . Ülkesi işgal edilen kahramanımız da yazarımız gibi  II. Paylaşım Savaşı yıllarında Arjantin’de kaldığı görülüyor. Bu konudaki ayrıntılı bilgiyi Sonsöz’de Jerzy Franczak veriyor.

Felsefi derinliği de olan Witold Gombrowicz’in Trans – Atlantik adlı yapıtı ülkesi işgal edilen bir yazarın sürgün günlerini veriyor.

 

MUSTAFA ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::

Trans-Atlantik (Roman), Witold Gombrowicz,Çeviren:Neşe Taluy Yüce, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Haziran 2017

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016