OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

TOPRAK

IMAG3424TOPRAK

Buket Uzuner ‘Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Toprak’ adlı yapıtında okuru bu kez Çorum dolaylarında nefes nefese ve kültür yüklü bir geziye götürüyor. Uzuner’in tabiat dörtlemesinin ikinci kitabı “Toprak” yine doğa,  çevre ve tarihi eserlerle  ilgili duyarlılıklar taşıyor.

doğa ve tarihi hırsızları

Buket Uzuner okuruna bu kez Anadolu’nun farklı bir yerinde serüven sunuyor. Çorum Hitit kültürünün önemli merkezlerinden olma özelliğini taşıyor. Yazar, Çorum  hakkında kahramanı Defne Kaman aracılığıyla ve romanın akışı içinde bilgilendiriyor, okuru.

‘Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Toprak‘    yazarın doğa dörtlemesinin ikinci yapıtı, okura toprakla ilgili Türk kültürü ağırlıklı olmak üzere romanın bütünlüğü içerisinde farklı kültürlerdeki yeri hakkkında bilgilendiriyor. Yazar, bu kez hem doğa hem de tarihi eser kaçakçılığı konusunda okuru bilgilendiriyor. kahramanımız Defne Kaman bir gazeteci olarak tarihi eser kaçakçılığının izini sürüyor. Yazar  tarihi eserlerini hırısızlarına “tarih hırsızı ” adını veriyor.

“” ‘Defne Kaman Çorum’dan bildiriyor:

Türkiye’nin maddi değer büyüklüğü ve manevi kayıp ederiyle en büyük üçüncü kaçakçılığı, tarihi eser kaçakçılığıdır. Eğer devlete ve vergilendirme sistemine karşı bir anarşistseniz, yazımı okumayın, çünkü bu yazı tabiata saygılı, hala iyiliğe inanan, eşit ve özgür bir ülkede yaşamak umudunu koruduğu için kısıtlı gelirinden kesip, kendi geleceğine bir yatırım olarak vergisini ödeyen insanlar için yazıldı.’ ” (s.468)

serüven

Buket Uzuner ‘Uyumsuz defne Kaman’ın Maceraları Toprak’ adlı yaptında romanındaki kayıp kişiler ve bunların bulunması üzerine kurulmuş. Durum böyle olunca kayıp ve kayıpları arama sırasında nefes nefese bir serüvenle karşı karşıya olduğunu belirtmek gerekiyor.

“Oğlunun tarihi eser hırsızları  tarafından  öldürüldüğünü sanarak çılgına dönen Kemal, taşıdığı suçluluk yükünü o sırada karşısına çıkan emniyet müdürünün üzerine boca etmişti. Bu cüretkarlığı asla onun yanına bırakmayacak olan Muhtar Körağaoğlu da o anda kendi kızının doğum sırasında öldüğünü sanarak acele hastaneye koşmuş ve…“(s.488)

Buket Uzuner ‘Uyumsuz defne Kaman’ın Maceraları – Toprak’  adlı romanında doğa yanında bu kez tarihi eser konusundaki duyarlılığını da okurla paylaşıyor. Önerilir…

Mustafa ASLAN

————————–

Uyumsuz defne Kaman’ın Maceraları – Toprak, Buket Uzuner, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016