OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

TOLSTOY VE ÇAĞDAŞLARI

IMAG0041_1

TOLSTOY VE ÇAĞDAŞLARI

Sophie Laffitte’in ‘Tolstoy ve Çağdaşları’ adlı yapıtında ünlü yazarı birçok açıdan inceliyor. Bu yapıt Alfa yayınları arasında okura sunuldu.

KONULAR

Sophie Laffitte’in ‘Tolstoy ve Çağdaşları’ adlı yapıtta yer alan kimi konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Tolstoy’un hayatı, Çocukluk, Gençlik, Olgunluk Çağı, Tolstoy ve Turgenyev, Tolstoy ve Dostoyevski, Tolstoy ve Çehov, Tolstoy ve Karşıtları:Gorki ve Lenin, Tolstoy ve Fransız Yazarları.

Sophie Laffitte, Tolstoy’u anlattığı yapıtta hem Rus edebiyatının önemli adlarıyla hem de Fransız edebiyatının önemli adlarıyla ünlü yazarın  kimi düşünsel yazınsal bağını da ortaya koyuyor.

TOLSTOY VE ROUSSEAU

Sophie Laffitte’in ‘Tolstoy ve Çağdaşları’ adlı yapıtta ünlü yazarın Fransız edebiyatı ile yakından ilgilendiği görülüyor. Kimi Fransız yazarlar arasında karşılaştırmalar yapıyor.

Tolstoy Fransız edebiyatını yakından izliyor. Ancak onu etkileyen kişi olduğu görülüyor:Rousseau ve Pascal. özellikle Jean Jacques Rousseau’nun Tolstoy’u derinden etkilediğini belirtiyor, Sophie Laffitte ‘Tolstoy ve Çağdaşları’ adlı yapıtında. Onun için edebiyatın bir numarası Rousseau’ydu.Kendini yaşam olarak Rousseau ile uyum içinde olduğunu duyumsadığı da belirtiliyor, yapıtta.

“1857 yılında yayımlanmış olan Gençlik kitabında sık sık Rousseau’yu anar ve onu zevkle okuduğunu itiraf ediyor.” (s.381)

Pascal ve Tolstoy… Tolstoy’u Rousseau kadara olmasa da etkileyen Fransızlardan birisi de Pascal’dı. Pascal’a hayran olduğu belirtiliyor, yapıtta.  Tolstoy’un Pascal’a olan hayranlığı nerden geliyordu. Tolstoy’u Pascal’a hayran edenler arasında bilimsel buluşlarının kazandırdığı zaferlerden sıyrılmayı becerebilmesi olarak belirtiliyor.

Sophie Laffitte,  Rus ve dünya edebiyatının önemli bir yazarı Tolstoy hakkındaki yapıtı ‘Tolstoy ve Çağdaşları’ edebiyat severlerin ve Tolstoy meraklılarının kaçırmaması gereken bir kitap özelliği taşıyor.

MUSTAFA ASLAN

—————————–

Tolstoy ve Çağdaşları, Sophie Laffitte, Çeviren:Selahattin Bağdatlı, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, 2016

 

Updated: 13 Haziran 2016 — 06:48

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016