OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

TOLSTOY BİR RUS HAYATI

tolstoyyyTOLSTOY BİR RUS HAYATI

 

 

 

Rosamund Bartlett’in Tolstoy Bir Rus Hayatı adlı biyografi çalışması Alfa Yayınları arasında okura sunuluyor. Bartlett’in yapıtında ünlü yazarla ilgili kafanızdaki her türlü soruya karşılık bulabiliyorsunuz.

“Rusya’nın öncü devrimcileri ta baştan beri Tolstoy’un çığır açmış biri olduğunu kabul etseler de üzerinde anlaşamamışlardı. 1908 ile 1911 arasında onun hakkında yedi makale yazarak bu tartışmada en büyük rolü oynayan Lenin olmuştu.” (s.438)

 

YAZAR; YAPIT VE TOPLUM

 

Tolstoy’un yaşamıyla birlikte okuru yapıtların oluşumu hakkında bilgilendiriyor, yapıt. Örneğin, Anna Karenina’nın yazılış serüveni ve kahramanları hakkında ilk kez okuyacağınız  bilgilerle karşılaşabilirsiniz. Yapıtları ve kahramanlarının Tolstoy’la bağlantılarını genişçe bir şekilde veriyor.

Rosamund Bartlett’in Tolstoy’un anlattığı yapıtı dönemin önemli siyasal olaylarına da yer veriyor. Bir büyük yazarın yaşamıyla birlikte özellikle Rus toplumundaki değişimleri de aktarıyor.

“Kadın sorunu tıpkı bütün Avrupa’da olduğu gibi bu dönemde Rusya’da da herkesin gündemindeydi. O derece ki John Stuart Mill’in çığır açıcı denemesi The Subjection of Women’in (Kadınların Köleleştirilmesi) iki Rusça çevirisi 1869  yılında, İngiltere’de orijinal dilinde yayımlanmasının ardından birkaç ay içinde basılmış, yine birkaç ay sonra…” (s.192)

Rosamund Bartlett’in Tolstoy Bir Rus Hayatı  adlı yapıtındaki bölüm başlıkları şöyle sıralanıyor: 1. Bölüm:Atalar:Tolstoylar ve Volkonskiler. 2. Bölüm:Soylu Çocuk. 3.Bölüm:Yetimlik 4. Bölüm:Gençlik. 5. Bölüm:Toprak Sahibi, Kumarbaz, Subay, Yazar. 6. Bölüm:Edebi Düellocu ve Tövbekar Soylu. 7. Bölüm:Koca, Arı Yetiştiricisi ve Epik Şair. 8. Bölüm:Öğrenci, Öğreten, Baba. 9.Bölüm:Romancı. 10.Bölüm:Hacı, Nihilist, Mujik. 11. Bölüm:Tarikatçı, Anarşist, Deli Derviş. 12. Bölüm:İhtiyar Bilge, Mürtet, Çar

 

Ne var ki Tolstoy’un yeni keşfettiği dini aşk, onu arkadaşlarıyla birlikte ava gidip kurt ve geyik avlamaktan geri koymuyor, yazdıklarını en karlı şekilde bastırma arayışından – henüz- vazgeçiremiyordu. Russkii Vestnik felaketinden sonra, Anna Karenina’nın Sekizinci ve Son kısımlarının ayrı yayımlaması için düzenleme yapmak amacıyla, eski yayıncısı…” (s.270)

 

Tolstoy Bir Rus Hayatı adlı biyografik yapıtında Rosamund Bartlett büyük bir yazar ve yapıtları arasındaki bağlantıyı toplumsal yaşamdan koparmadan tarihsel çerçeve içinde veriyor.

 

MUSTAFA ASLAN

………………………

Tolstoy Bir Rus Hayatı (Biyografi), Rosamund Bartlett, Çeviren:Zafer Avşar, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mart 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016