OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Tiyatro ve Opera Komitesi Raporu

TOKR Ön Kapak (1)

Tiyatro ve Opera Komitesi Raporu

Dr. Yavuz Daloğlu’nun yayına  hazırladığı ‘Tiyatro ve Opera Komitesi Rapor’ Türk Kültür Devrimi’nin önemli belgelerini içeren yapıt Opus Yayınları tarafından okura sunuldu.

türk kültür devrimi

Türk Kültür Devrimi’nin belgelerinden bir demetin sunulduğu ‘Tiyatro ve Opera Komitesi Raporu’nda bugünle kıyaslandığında geçmişte sanat açısından kat kat yol alındığı görülüyor. Devletin hiçbir  maddi geri dönüş beklemeden yatırım yaptığı kültür dünyasındaki tiyatro, opera, bale ve müzikle ilgili değerli bilgiler/belgeler yer yazarlar ve yapıtlar veriliyor.

 

belgeler

Dr. Yavuz  Daloğlu’nun yayına hazırladığı  ‘Tiyatro ve Opera Komitesi Raporu’ bir yerde Cumhuriyet Devrimi’nin kültür politikalarını anlatıyor. Belgeler hiç bir yorum yapılmaksızın verilerek, okuyucuya bırakılıyor bütün yorum hakkı. Girişte yayına hazırlayan Daloğlu’nun belgelerle ilgili verdiği bilgiler okuru elindeki kitabın önemi hakkında bilgi sahibi yapıyor. 1950’li yıllarda tiyatrolarda sahnelene yerli oyunlar ve yazarlarından kimileri şöyle sıralanıyor: Ahmet Muhip Dranas- Gölgeler, Çığ-Nazım Kurşunlu, Fatih-Nazım Kurşunlu, Güzel Helena-Selahattin Batu, Gılgameş-Orhan Asena, Tanrıdağı Ziyafeti-Reşat Nuri Güntekin, Harputta Bir Amerikalı-Cevat Fehmi Başkut,  Bu Gece Başka Gece-Reşat Nuri Güntekin, Dışardakiler-Haldun Taner, Çemberler-Çetin Altan…

çocuk tiyatrosu

Dr. Yavuz Daloğlu’nun yayına hazırladığı ‘Tiyatro ve Opera Komitesi Raporu’ adlı yapıtta Türk Kültür Devriminde çocuk tiyatrosunun önemli bir yer tuttuğu görülüyor. Çocukların ülkenin geleceği olduğu gerçeğinden hareketle devletin bu alanda sorumluluklar yüklendiği  belgelerde ortaya çıkıyor. 1950’den 1960  yılına kadar sahnelenen çocuk oyunları ve yazarlar  arasında Keloğlan-Ziya Demirel, Oyuncakçı Dede-M. Zeki Taşkın, Karagöz Amca-Ekmel Hürol, Gül Kız- Osman Baloğlu, Leylek Sultan – Haldun Marlalı Denizin Mektubu-Halim Ünsal… sayabiliriz.

Dr. Yavuz Daloğlu’nun basıma hazırladığı ‘Tiyatro ve Opera Komitesi Raporu’ Türk Kültür Devrimi’nin belgelerinden kimilerini  yorumsuz olarak inceleyebiliyor/okuyabilirsiniz. Yorum ve karar sizin!

Teşekkürler Daloğlu!

Mustafa ASLAN

————————–

Tiyatro ve Opera Komitesi Raporu, Dr. Yavuz Daloğlu, I. basım:Opus Yayınları, İstanbul, Ekim 2013

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016