OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

TİBET’İN KAYIP KİTABI

aaaaaaaTİBET’İN KAYIP KİTABI

Günümüz Hint edebiyatının önemli adlarından Ravi Shankar Etteth’in Tibet’in Kayıp Kitabı adlı yapıtı Mona Yayınları arasında okura sunuluyor.

“Kutsanmış bir ağacın sayvanı gibi üstlerinden bir bulutun gölgesi geçti. Üç keşiş Himalayalar’da huzur dolu sessizlik içinde yollarına devam ettiler.” (s. 155)

ŞİVA’NIN KİTABI’NDA NE VAR?

Tibet’in Kayıp Kitabı adlı romanında  Ravi Shankar Etteth kahramanı Asananda’yı Şiva’nın Kitabı’nı bulması için yollara düşürüyor. Anasanda yolculuğu boyunca pek çok kişiyle karşılaşıyor. Bu karşılaştığı kişilerin bir hikayesi ya da anlatacak hikayeleri olduğunu söylemek gerekiyor.

 

HERKESİN BİR HİKAYESİ Mİ VAR?

Ravi Shankar Etteth’in Tibet’in Kayıp Kitabı adlı yapıtı birçok öyküden oluşuyor. Yapıt boyunca yolculuğu sırasında karşılaştığı kişilerden öyküler aktarılıyor. Her öykü bir felsefi görüşü dillendiriyor.  Bir araya gelen bu öyküler ise romanımızın ana  iskeletini oluşturuyor.

“Arkalardan Raag’ın sesi duyuldu. “Bekle!” Döndü ve genç kadını bir grup köylü kadınla birlikte tapınağa gelirken gördü.” (s.244)

HUZURLU HAYALİ ÜLKE

Ravi Shankar Etteth yapıtında gördüklerinden, yaşadıklarından kim sonuçlar da çıkarıyor.  Bunlardan birisi de insanların huzurlu bir ülke arayışı olduğunu söylemek gerekiyor. Yazarın açıkça yazdığı gibi bu hayali olduğunu belirttiği huzurlu ülkeyi bulmak için de uğraş veriyorlar, hatta büyük bedeller ödüyorlar. Ve sonunda…

“Yolculuk sırasında gördüğü manzaraları, karşılaştığı insanları ve başından geçen olayları düşündü. Büyük küçük birçok acıyla karşılaşmıştı. İnsanlar  hep sadece huzurun olduğu hayali bir ülkeye kaçmayı düşünüyorlardı. Bunun için büyük bedeller ödüyorlar…” (s.193)

Shankar Etteth’in Tibet’in Kayıp Kitabı günümüz insanına felsefi temellere dayandırdığı kendini arayıp bulmasına yardımcı bir roman sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

………………………………..

Tibet’in Kayıp Kitabı, Shankar Etteth, Çeviren:Mahmut Kurdoğlu, I. Basım:Mona Yayınları, İstanbul, Ocak 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016