OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

terk edenler ve kalanlar

20160111_184748terk edenler ve kalanlar

Elena Ferrante’nin Napoli Romanları dizisinin üçüncü kitabı  ‘Terk Edenler ve Kalanlar ‘ adıyla Everest Yayınları arasında okura sunuldu. Ferrante’nin bu yapıtında da kadın sorunları anlatılmakla birlikte günün önemli konularına da değiniliyor.

70’lerden 2005’e

Yapıt, İtalya’nın 70’li yılardaki sosyal problemlere kadın sorunları sarmalında parmak basıyor. Topklumdaki kamplaşmalar, ötekileştirmeler yer yer veriliyor. Kızıl Tugaylar Örgütü tarafından öldürülen Aldo Moro’dan İtalyan komünistlerinin çalışamalarına kadar uzanıyor. Yazar, sadece İtalya’daki değil başka ülkelerdeki siyasi gelişmelerden söz ediyor.

“..Onun siyasi görüşlerinden, Pasquale ve Nadia’dan, Ulrike Meinhof’un ölümünden, Vietnam’da sosyalist cumhuriyet kurulmasından, komünist partinin seçime yürümesinden bana neydi?” (s.424)

kadın sorunları

Elena Ferrante’ninn kadınlar üzerine kurduğu Napoli Romanları dizisinin her kitabında kadın sorunlarıyla karşılaşmamak olası değil. Kadın erkek ilişkilerinden, kadının toplum içinde yeredinmesine, kürtaja…  kadar birçok konuya değiniliyor. yazar, kadın sorunlarını İtalyan toplumundan soyutlayarak vermiyor. Toplumun sorunlarının bütünlüğü içerisinde veriyor. Aslında Ferrante’nin yapıtlarının gizi de, bu noktada yaıyor, bence.

Kürtaj konusunu Pietro ile konuşmayı denemedim bile- ona bir başka çocuk veriyor olmamdan pek hoşnuttu- ve zaten o yolu seçmeye ben de korkuyordum, lafı bile karnımı ağrıtıyordu. Kürtajdan söz eden Adele oldu; telefonaaada buna değinice…” (s.282)

reste

Napoli

Elena Ferrante Napoli kitaplarının üçüncüsündekenti anlatmayı sürdürüyor. Önceki kitaplarla bağlantılı olarak düşünüldüğünde dünden yakın zaman kadar bir sosyal açıdan gelişimi çiziliyor. Ayrıca, üçüncü kitapta kentin önemli yerleri okura sunuluyor.

“…Komite Napoli’de, Tribunali Caddesi’nde eski bir apartman dairesinde toplanıyordu. Bir akşam Pasquale’nin arabasıyla oraya gittiler, harap vaziyette ama yine de anıtsal görkeme sahip merdivenleri tırmandılar.” (s.131)

Mustafa ASLAN

———

Terk Edenler ve Kalanlar (Roman), Elena Ferrante, Çeviren: Eren Yücesan Cendey, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ocak 2016

 

 

 

Meraklısına:

Elena Ferrante’nin yayımalanan ‘Napoli Romanları’nın öteki kitapları

YeniSoyadininHikayes

fft245_mf10378946

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016