OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Tengsir

                                                         TENGSİR

Çağdaş İran edebiyatının öncü adlarından Sadık Çubek Tengsir adlı bir dönemi yansıtmakla beraber uğradığı haksızlığı hazmedemeyip kendine göre çözen birinin serüvenini anlatıyor.

İNGİLİZ SÖMÜRGECİLİĞİ

Sadık Çubek’in Tengsir adlı romanı Kaçarlar Dönemi’nin son padişahı Ahmet Şah zamanında geçiyor. İngilizlerle yapılan savaşla karşılaştığımız gibi İngilizlerin İran’ı henüz terk etmediklerini görüyoruz.

Tengsir‘de kahramanımız Tengsir Muhammed sonrada halk ona Şir (Aslan) Muhammed adını taktığı kişinin  I. Paylaşım Savaşı’nda İngilizlere karşı gerilla savaşı verdiğini öğreniyoruz. Hatta  İngilizleri perişan eden ünlü gerilla Reis Ali Dilvari   komutanlığında katıldığı savaşta, Buşehr’i yakınlarındaki Tengek civarında on, on iki İngiliz’i öldürdüğünü sıklıkla belirtiyor.

 HAYVAN SEVGİSİ

Sadık Çubek’in Tengsir adlı romanında uzamın, olayların geçtiği Buşehri ve çevresinin   doğal yapısı gereği hayvanlar oldukça bol olarak yer alıyor. Hayvanların yapıtta çok yer alması yapıtın farklılığını ortaya koyarken bir başka farklı yönü ise hayvan sevgisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yapıtta gerek kahramanımız, gerek eşi gerekse de başka bir kahramanın hayvanlara karşı aşağılayıcı bir tutumuyla karşılaşmıyoruz. Aksine Şir Muhammed ve eşi Şuhre Hanım hayvanlara oldukça sevecen yaklaşıyorlar.

 

Sadık Çubek Tengsir adlı yapıtında özelde haksızlığa karşı mücadele eden bir insan görüldüğü gibi  genelde ise sömürgeciliğe karşı savaşan bir İran halkı çıkıyor karşımıza.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::

Tengsir (Roman), Sadık Çubek, Çeviren:A. Naci Tokmak,   I. Basım:Kültür Bakanlığı Yayınları, Ankara, Mart 1979

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016