teatral bir roman

 

 

 

 

TEATRAL BİR ROMAN (Siyah Kar)

Mihail Afanasyeviç  Bulgakov’un yaşamından derin izler olan ve iki bölümden oluşan  yapıtı ‘Teatral Bir Roman’ (Siyah Kar) Everest yayınları arasında  Sabri Gürses çevirisiyle okurla buluşturuldu. Yayınevi daha önce Bulgakov’un ‘Moliere Efendi,’ ‘Son Günler (Aleksandr Puşkin)’ ve ‘Usta ile Margarita’ adlı yapıtlarını yayımladı.

Bulgakov’un yaşamından izler

Bitip bitmediği tartışmalı olan ‘Teatral Bir Roman’ adlı romana 1936 yılında başlıyor, daha çok tiyatroyla uğraşan bugün romancı olarak tanınan Bulgakov.   ‘Teatral Bir Roman’ da Bulgakov’un yaşamından önemli ayrıntılarla karşılaşıyoruz. Kahraman Sergey Maksudov, bu yapıtında Bulgakov’dan başkası değil.

mizah

Bulgakov’un yaşamını anlattığı ‘Teatral Bir Roman’ adlı yapıtında  mizahi öğelere de rastlıyoruz.  Yazar adeta yöneticilerle inceden inceye dalgasını geçiyor. Özellikle ikinci bölümde Stanislavski ve Nemiroviç Dançenko’nun kurduğu Moskova Sanat Tiyatrosu’nda yaşadıklarını mizahi öğeler öne çıkarak

Bulgakov’un yaşamını anlattığı ‘Teatral Bir Roman’ adlı yapıtı başta Rus ve dünya edebiyatını anlamak açısından dikkat çekici bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor.

Mustafa ASLAN

——————————-

Mihail Bulgakov, Teatral Bir Roman, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Nisan-2013

Updated: 20 Mayıs 2013 — 08:28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir