OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

taş üstünde gül oyması

 

 

 

Taş Üstünde Gül Oyması

Yeni basımı Everest Yayınları arasında yapılan Erendiz Atasü’nün ‘Taş Üstünde Gül Oyması’ adlı yapıtı okura duygusal “an”lar yaşatmakla birlikte ülkemizin yakın tarihine ilişkin önemli saptamaları okura sunuyor.

kadınlık ve annelik

Erendiz Atasü’nün  ‘Taş Üstünde Gül Oyması’ adlı yapıtındaki öykülerinde kadınlık ve annelik öne çıkan izlekler arasında yer alıyor. Yazarın hemen her öyküsünde önemli bir kadın tipi karşımıza çıkıyor. Yapıta adını veren ‘Taş Üstünde Gül Oyması’ adlı öykünün yanı sıra ‘İkinci Ülke,’ ‘Katran Ağacı’ ve ‘ Zaide’ adlı öyküsünde kadınlık ve annelik üzerine kayda değer bölümlerle karşılaşıyoruz.

“O cehennemi son “an”da, yıkıntılar arasında, Kızıl Ordu’ya mensup Ukraynalı bir erin tecavüzüne uğradığında, Herman’ın mektupları bir kurdeleyle Mathilde’nin gögsüne sıkı sıkı bağlanmıştı.” (s. 100)

tarih

‘Taş Üstünde Gül Oyması’ adlı yapıtında Erendiz Atasü ülkemizin yakın tarihini başarıyla çiziyor. Yazar, sadece izlenimci bir bakış açısıyla kalmıyor yapıtın bütününün de eleştirel bir tavır takınıyor. Büyük bir çaba ve emekle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl yozlaştırıldığını gözler önüne seriyor. Bana göre, özellikle ‘Zaide’ adlı öyküsünde yabancıların gözüyle de vermesi yapıta bir başka tat katıyor.

“Akçaağaç yüzyıl ağır aktı. Yüzyıl boyunca Akçaağaç köyü, Kuvvacı kahramanlar hangi  partiyi kurduysa seçimlerde ona oy verdi. 2. Dünya Savaşı koptu. Akçaağaç köyü kararından dönmedi.” (s.40)

Erendiz Atasü’nün Haldun Taner  Öykü Ödülü ve Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü de alan ‘Taş Üstünde Gül Oyması’ adlı yapıtında yakın tarihimiz, kadınlar ve annelik üzerine birbirinden güzel öyküler içeriyor.

Mustafa ASLAN

———————————

Eerndiz Atasü, Taş Üstünde Gül Oyması, Everest Yayınları’nda  I. Basım: Mayıs 2013- İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016