OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

taş duvar açık pencere ile ilghili mustafa aslan’ın yazıları

TAŞ DUVAR AÇIK PENCERE

Taş Duvar Açık Pencere altı kadın yazardan ağırlık izleği kadın olan altı öykünün yer aldığı bir antoloji. Bu yazarların üçü Alman üçü de Türk.

 

Neden önemli?

Taş Duvar Açık Pencere  Frankfurt Kitap Fuarı’nda Ayşe Kulin’in Rita Rosen ile böyle bir çalışmaya karar veriyorlar. Her iki yazar da ülkelerinde bu yönde çalışmalarda bulunuyorlar. Sonuçta ortaya Elke Heidenreich, Ayşe Kulin, Rita Rosen, Nezihe Meriç, Gabriele Wohmann ve Ayla Kutlu’nun birer öyküsünün bulunduğu Taş Duvar Açık Pencere    adında bir yapıt çıkıyor ortaya.
Türk ve Alman altı yazarın ürünlerinden oluşan
Taş Duvar Açık Pencere  birçok açıdan önemlidir. Sonuçta bir antololoji deyip önemsemeyecek de olabiliriz. Yapıt her iki ülkede de yayımlandı, en önemlisi bu bence. Antolojiyi ülkemizde (İstanbul) Everest Yayınları arasında çıktı. Almanya’da (Frankfurt) ise Literaturca Verlag arasında çıktı. Alman yazarların öykülerini Almanca’dan dilimize Elif Azaklı kazandırmış. Azaklı’nın çevirisi de övgüye değer.
Taş Duvar Açık Pencere   aynı anda hem Almanya ‘da hem de Türkiye’de yayımlandı.

Kadınlar

Taş Duvar Açık Pencere   adlı  öykü antolojisinde altı kadın yazarın iki farklı ülkenin kadınlarının sesleri olmaya çalıştıklarını görüyoruz.  Kitapta yer alan öykülerdeki ortak izlek kadınlar.

Rita Rose’in Yeniden Görüşme,  Nezihe Meriç’in Dünyada Teknik Arıza, Gabriele wohmann’ın Küçük Pazar , Ayla Kutlu’nun Can Kuşu, Ayşe Kulin’in Taş Duvardır Benim Sevdam ve Elke Heidenreich’in Senin Maxadlı öyküleri psikolojik çözümlemelere dayanan ağırlıklı izleği kadın olan öykülerdir.

“Düşman yaklaşık bir on gün sonra geldi Gülbeyaz’ın yatağına. Bu kez bağırmaması için ağzını kapamadı. Sadece başını duvara dönük tuttu o kadar. Bir defa elini memelerinden daha aşağılara kaydırdı…” (Ayşe Kulin,Taş Duvardır Benim Sevdam,  s.21)

Daha önce Yunanistan’la buna benzer bir çalışma yapılmıştı. Frango Karaoğlan kotarmıştı bu işi. Alman yazarlarla da böyle bir işbirliğine gidilmesi oldukça anlamlı. Bu tür çalışmaların çoğalması dileğiyle Daha önce Yunanistan’la buna benzer bir çalışma vardı. Frango Karaoğlan kotarmıştı bu işi. Alman yazarlarla da böyle bir işbirliğine gidilmesi oldukça anlamlı. Bu tür çalışmaların çoğalması dileğiyle emeği geçen herlkesi kutluyorum  Taş Duvar Açık Pencere’ye emeği geçen herkesi kutluyorum.

Taş Duvar Açık Pencere, (öykü-antoloji), I. Basım:Haziran 2009, Everest Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016