OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Tanrı’nın Gülcemalini Öp

TANRI’NIN GÜLCEMALİNİ ÖP
Mustafa Mestur Tanrı’nın Gülcemalini Öp adlı romanında günümüz insanının günlük yaşamı inanç kavramı üzerinde duruyor.

 

TANRI

Mestur Tanrı’nın Gülcemalini Öp  adlı romanı “Tanrı var mıdır? ” sorusunu  okura sık sık kahramanları arcılığıyla soruyor. Aslında romanın temel izleği “Tanrı var mıdır?” sorusunun yanıtlanması olarak söyleyebiliriz.

Kahramanımızın doktora tezine konu olan iki yıl önce gerçekleşen bir intihar olayı ekseninde gerçekleşiyor romanda yaşananlar. Amerikalı ile evli ve dört yaşındaki kızıyla Tahran’a gelen Mihrdad,  Ali Rıza,  kahramanımızın  kız kardeşi, annesi ve nişanlısı Saye

İntihar konusu bir yerde, yapıtta sık sık sorulan “Tanrı var mıdır?” sorusunun yanıtını de veriyor, çözülürken. Yaşamına sekizinci  haşere satan bir şirketin penceresinden atlayarak son veren  Doktor Parsa’nın ailesiyle görüşülüyor,  özel eşyaları inceleniyor, günlük ve yazıları okunuyor. Romanın izleğinin ve intiharın düğümünü  konuşulan son iki öğrenciyle çözülüyor.

Mihrdad ve  karısının ölümcül hastalığı ise romanın izleğinin düğümünü karmaşıklaştırıyor gibi gösterirken çözümüne de yardımcı oluyor. Çünü Mihrdad’ın eşi  Julia ölümcül bir hastalıkla pençeleşmekle birlikte hayatı ve yaratılışı da sorguluyor.

Yapıtın,  “Tanrı inandığın kadar vardır”ını okura bir anahtar olarak sunmak istiyorum.

ÇOCUKLAR

Mustafa Mestur’un kahramanları arasında kadınlar ve çocuklar ağırlı olduğunu söylemek gerekiyor.  Tanrı’nın Gülcemalini Öp adlı romanında ise çocuk kahramanlar ön sırada olmamakla birlikte anlatıcını duygularına yol gösteren, izleğin yolunu bulmasını sağlayan anahtar sözcük olduğunu söyleyebilirim. özellikle yapıtın son sayfalarında çocukların uçurtmalarını uçurduğu bölümler dikkat çekiyor. Daha önceki bölümlerde ve Mihrdad’ın Amerikalı eşinden olan dört yaşındaki kızını da ekleyebiliriz.

Tanrı’nın Gülcemalini Öp adlı romanında Mustafa Mestur bir polisiye romanı havasında  günümüz insanının iç dünyasını irdelemeye çalışıyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::

Tanrı’nın Gülcemalini Öp (Roman), Mustafa Mestur, Çevren:Veysel Başçı, I. Basım:Ağaç Yayınları, İstanbul, 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016