OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

TANPINAR’IN TÜRKÜSÜ

IMAG0303_1TANPINAR’IN TÜRKÜSÜ

Kapı Yayınları arasında okura ulaştırılan ‘Tanpınar’ın Türküsü’ adlı yapıtta Nurettin Albayrak Ahmet Hamdi Tanpınar’ın pek üzerinde durulmayan bir yönüne dikkat çekiyor.

MUSİKİ ÜZERİNE KURULU BİR DÜNYA

Ahmed Hamdi Tanpınar’ın yapıtlarının hepsini ya da bir tanesini okuyanlarımız vardır. Nurettin Albayrak’ın bu yapıtında dikkatimizi çektiği en önemli konu Tanpınar’ın dünyasının müzik üzerine kurulu olduğu gerçeği. Yapıtlarından hareketle ünlü yazarımızın en Huzur, Sahnenin Dışındakiler, Mahmur Beste, saatleri Ayarlama Enstitüsü… ünlü romanlarının hamurunda maya olarak müzik olduğunu belirtiyor. Bunları da yazarın sözleri ve yapıtlardan yaptığı alıntılarla destekliyor.

“Tanpınar’ın türkülerden en çok söz ettiği eserlerinden olan Huzur‘da Mümtaz yine Nuran’la beraberdir ve yine bir türkü duyarlar: ” (s.145)

BATI’YI TANIMAK İÇİN

Nurettin Albayrak’ın ‘Tanpınar’ın Türküsü’ adlı yapıt üç bölümden oluşuyor. Bölüm başlıkları şöyle sıralanıyor: Tanpınar’ın hayatı, eserleri ve eserlerindeki musiki, Tanpınar’ın eserlerinde halk edebiyatı ve Dünden bugüne halk türküleri adlarını taşıyor.

Albayrak üç bölüme ayırdığı yapıtında Tanpınar’ın önce kendi kültürünü tanımak gerektiği konusu üzerinde duruyor. Tanpınar’a göre kişinin kendi kültürünü iyi bilmesi demek Batı kültürünü de bir yerde tanımasına yardımcı oluyor.

“Tanpınar, Batı’yı ve Batı sanatını tanımanın yolunun da öncelikle kendi sanat değerlerimizi tanımaktan geçtiğini örnekler vererek ifade eder:” (s.48)

‘Tanpınar’ın Türküsü’ adlı yapıtta Nurettin Albayrak Ahmet değerli yazar ve bilim insanımız Ahmed Hamdi Tanpınar’ın  başta musiki olmak üzere türkülerle olan yakınlığı konusunun yanı sıra Türk müziği hakkında bilgi edineceğiz bir yapıt özelliğini taşıyor.

 

MUSTAFA ASLAN

………………………..

Tanpınar’ın Türküsü, Nurettin Albayrak, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Haziran 2016

 

 

 

 

 

Updated: 12 Temmuz 2016 — 12:32

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016