OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Tanık – Yılmaz Elmas

IMAG2939             TANIK

Edebiyat ve eğitim yazıları, öyküleri ve çocuk kitaplarıyla ve saygın kişiliğiyle, aramızdan ayrıldığı günden beri kendini aratan Yılmaz Elmas’ın günlükleri ‘Tanık’ adıyla Usar Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

 

çalışkan karınacalardan

Edebiyatımızn ‘Çalışkan Karıncaları’dan birisi olan Yılmaz Elmas (öteki ise Asım Bezirci) aramızdan ayrıldıktan sonra pek çok kişi onun günlükleri olduğunu bilmiyordu.  Ailesi onun  günlüklerini USAR Yayınları aracılığıyla ‘Tanık’ adıyla gün ışığına çıkardı.

Yılmaz Elmas yaşamını edebiyata ve toplumsal çalışmalara ayırmış birisiydi. Geçenlerde, Kadıköy-Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma toplantısında konuşmacılardan birisi, onun toplumsal çalışmalar yüzünden yazarlığını ikinci plana attığını söyledi. Bu doğru bir saptamadır. benim de tanıdığım, bildiğim kadarıyla Yılmaz Elmas kendini topluma adamış birisiydi.

önemli!

Yılmaz Elmas’ın günlükleri birçok açıdan önem taşıyor. 1954’den ikibinli yıllara kadar uzanan zaman diliminde  günlükler sosyal ve siyasal konularda önem taşıyor. Siyasal ve eğitim alanında araştırmacılar için bulunmaz kaynaklardan birisi olma özelliğini taşıyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi Elmas’ın kenarda olayları sadece izleyen birisi olmamasından kaynaklanıyor. O, her zaman olayların içinde ve en ön saflarda yer aldı, sakin ve alçakgönüllülüğüyle.

Günlüklerinde,  Yılmaz Elmas’ı toplumsal eylemlerin, siyasal çalışmaların içinde görüyoruz. Kimi zaman bir mitingde, kimi zaman bir panelde… karşımıza çıkıyor.

Yılmaz Elmas’ın  günlüklerinde eğitimciler için yararlanılması gereken bir yapıt olarak görüyorum. Bir öğretmen olarak deneyimlerini aktarıyor. Yaşadıklarını aktardığı ‘Tanık’ adı verilen kitapta öğretmenler ve öğrencilerle ilgili oldukça fazla bölümler bulunuyor.

 

 

MustafaASLAN

———————–

Tanık, Yılmaz Elmas, I. Basım:Usar Yayınları, İstanbul, Şubat 2015

değerli okurumuz,

bu yazı henüz tamamlanmadı.

saygıyla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016