OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

TAHRAN’IN KIRMIZI SİRENLERİ

1112bTAHRAN’IN KIRMIZI SİRENLERİ

Shahzade N. İgual’in Mona Yayınları tarafından okura sunulan Tahran’ın KIrmızı Sirenleri adlı romanı İran’ın yakın tarihinden önemli bölümler sunmakla kalmıyor, savaşın çocuklar üzerindeki etkilerini  de başarılı bir şakilde veriyor.

 

SAVAŞ VE ÇOCUK

Shahzade N. İgual’in kaleme aldığı Tahran’ın KIrmızı Sirenleri adlı romanda yazar- anlatıcı-kahraman benzeşmesi görülüyor. Buradan da hareketle yazar yaşadıklarından yola çıkarak kurguladığı romanında birçok çocuğun savaş içindeki durumunu çok güzel veriyor. Başta kahramanımız olmak üzere sadece İranlı değil Irak’tan İran’a gelen çocuklarında varlığından haberdar ediyor, okuru. Çocukların savaştan en çok etkilenenler olduğu canlı bir şekilde görülüyor, yapıtta.

Yapıtt İran İslam Devrimi sonrasında başlayan İran Irak savaşında babası cepheye giden  çocukların Tahran’da yaşadıkları  kahramanımız üzerinden anlatılıyor.

 

DİRENEREK BÜYÜYEN İRAN

Shahzade N. İgual, İran İslam Devrimi günlerinden başlayarak bugüne uzanan süreçte yakın tarihte komşumuz İran’da yaşananları sunuyor. Yapıt, İran’ın devrim sonrasında Irak’la savaştığı yılları ve  uygulanan ambargoyu veriyor. Ambargonun ülkede ne gibi sorunlara yola açtığını anlattığı bölümler ise oldukça  etkileyici. Çünkü İran’a kaşı uygulanan ambargonun hastaların ilaç bulamamaları sonucunda çıkan üzücü durumlar veriliyor.

İran’ın devrim sonrası Irak’la yaşadığı savaş sonrası uygulanan ambargolar ve bugüne kadar uzanan süreçte yaşananları veren yapıtta bütün bu olumsuzluklara karşın büyüyen bir ülke olduğunu gösteriyor. Tahran’ın Kırmızı Sirenleri İran’ın her türlü dış baskıya, ambargoya direnerek ve kendi kaynaklarıyla büyüdüğünü anlatıyor.

Shahzade N. İgual, İran’ın Irak’la savaş içindeki durumunu değil İslam Devrimi

sontrasından başlayarak günümüze kadar uzanan bir süreçte  bir ülkenin yaşadıklarını veriyor.

 

MUSTAFA ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Tahran’ın Kırmızı Sirenleri (roman), Shahzade N. İgual, I. Basım:Mona Yayınları, İstanbul, Mayıs 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016