OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

T.S. ELİOT -BÜTÜN ŞİİRLERİ

T.S. ELİOT – BÜTÜN ŞİİRLERİ

T. Eliot’un Bütün Şiirleri Samet Köse çevirisiyle okurlara Everest Yayınları tarafından sunuldu. Yapıtta şairin 1909-1962 yılları arasında yazdığı ürünleri yer alıyor.

“…

İnsanın gidip varacağı yer onun kaderi değildir,

İnsana her ülke kendi evidir

Ve bir başkasına ise sürgün. İnsanın cesurca öldüğü yerde

Kaderi ile, işte o toprak onundur.

Bırakalım köyü hatırlasın.”

(Rastgele Dizeler-Afrika’da Ölen Kızılderililer İçin, s.477)

ÖMER HAYYAM  VE ELİOT

20. yüzyılın  sayılı şairleri arasında yer alan ve çağdaş şirin gelişmesinde oyun yazarı, eleştirmen ve şair olarak  Eliot’un katkısını yadsıyamayız. Batılı şairlerin yazarların pek azında olan dünya şirini (özellikle Avrupa kültürünü (Anglo-Saxson) ) özümseme işini, gerçekleştiren önemli şairler arasında sayabiliriz. Onun esinlendiği şairler arasında Ömer Hayyam’ı da saymak gerekiyor. Bütün Şiirleri adlı yapıtında  yer alan  kitaplarındaki ürünlerinin yer aldığı görülüyor.

Bunları şöyle sıralayabiliriz: Prufrock (1917), Şiirler (1920), Çorak Ülke (1922), içi Oyuk Adamlar (1925), Kutlu Çarşamba (1930), Ariel şiirleri, Bitmemiş Şiirler, Coriolanus, Küçük Şiirler,  “Rock”tan Korolar (1934), Dört Kuartet, Rastgele Dizeler,

Eliot’un şiirlerinde dil işçiliği dikkatimizi çekiyor. Bu açıdan kılı kırk yararak oluşturulan şiirlerin anlaşılabilmesi için okurun belli bir şiir birikiminin olması gerekiyor.

Çağdaş şiirin genetiğinde önemli değişiklikler yapan Eliot’un Bütün Şiirleri’ni  İngilizcesiyle birlikte bir arada bulmak şansını yakalamış bulunuyoruz!

Geniş sırtlı su aygırı

Çamura gömer karnını;

Bize çok sert görünse de

Etten kandan ibaret sadece. (Şiirler 1920-Su Aygırı, s.119)

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::
Bütün Şiirleri, T.S. Elio, Çeviren:Samet Köse, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016