OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Sylvia Plath – Deli Kızın Aşk Şarkısı

IMAG2455

 

Sylvia Plath – Deli Kızın Aşk Şarkısı

Everest Yayınları’nın “Unutulmayan Kadınlar” dizisinden çıkan Andrew Wilson’ın kaleme aldığı  ‘Deli Kızın Aşk Şarkısı’  Sylvia Path’ın yaşamını anlatıyor.

Adını Sylvia Path’ın şiirinden alan ‘Deli Kızın Aşk Şarkısı’ adlı yapıtta şairin yaşamını ayrıntılarına iniliyor. Aile, Ted Huges’le evliliği, hamilelik ve boşanmaları ve arkadaş ilişkilerinden yapıtların ortaya çıkışına kadar aktarılıyor. Annesive babasıyla ilşkilerine, arkadaşlarıyla yaşadıklarına kadar verilen yapıtta karşımıza özverili bir anne çıkıyor. Ancak Path’ın gelişen olaylar karşısında annesine karşı tavrını merak ediyorsanız, Deli Kızın Aşk Şarkısı’nı merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabileceğiniz bir yapıt olduğunu söyleyebilirim. Yaşamından önemli izlerin bulunduğu Sırça Fanus’un serüvenini okumak isteyenler için kaçırılmayacak bir yapıt.

“25 Temmuz’da, yani güncesine ilk kez sırça fanus kavramını yazdığı tarihten  on beş gün sonra, Sylvia aynı kavramı Marcia’ya yazdığı bir mektupta yeniden canlandırdı. Nasıl hayatının hatırı sayılır bir bölümünde kendini bir sırça fanusa kapatılmış gibi  hissettiğinden- kolejde onun adına ayrıntılı şekilde belirlenmiş bir program ve kendisinin gerçekleştirmek istediği birtakım hedefleri vardı- ve hiçbir zaman iki ya da üç haftadan fazla kendi  başına kalıp düşünebileceği bir vaktinin olmadığından söz etti.”(s.s 275-276)

düşünceler

Sylvia Plath’ın öne çıkartılan feminist yanından başka düşünsel özellikleriyle de ‘Deli Kızın Aşk Şarkısı’ adlı kitapta karşılaşıyoruz. Bunların başında Amerika’yı eleştirmesi ve nükleer savaş konusundaki aldığı karşı  tavırdır.  Açık bir dilleatom bombası ve  nükleer savaş konusundaki kaygılarını dil getirmenin yanı sıra Amerika’nın kötü gidişatına da dikkat çekiyor. Ayrıca Rus ajanı olarak suçlanarak elektrikli sandalyede yaşamları sonlandırılan Rosenbergler’in durumuyla ilgili de tepki gösteriyor. Onların öldürülmelerine karşı olduğunu öğreniyoruz, bu yapıtta.

“Sylvia’nın kederli ruh hali güncelerine de yansıyordu.  1950’nin başlarında yazılan günce kayıtları onun dünyadan yabancılaşma duygusunu ve bir nükleer savaştan duyduğu korkuyu dışavuran satırlarla doluydu. Atom bombası testlerinin Nevada’da yapıldığını öğrenince büyük bir dehşete kapılmışve aklına Nagazaki kurbanlarını anlatan ve yaralıları tepeye sürüne sürüne çıkan kertenkelelere benzeten bir haber gelmişti.” (s. 195)

Sylvia Plath konusunda  merak ettiklerinizin birçoğunu bulabileceğiniz bir yapıt,  Andrew Wilson’ın yazdığı ‘Sylvia Plath-DeliKızın Aşk Şarkısı.’

 

Mustafa ASLAN

———————–

Andrew Wilson, Sylvia Plath-DeliKızın Aşk Şarkısı, Çeviren:Yeşim Seber, I. Basım:Everets Yayınları, İstanbul, Ekim 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016