OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

SÜRGÜN:AFRİKA ÜÇLÜSÜ-1

AFRİKA ÜÇLÜSÜ-1

SÜRGÜN

Alfa yayınları Afrika Üçlemesi adı altında Jakob Ejersbo’nun Sürgün, Devrim ve Özgürlük adlı yapıtlarını Danca aslından Nur Beier ‘in

çevirisiyle sundu.

JAKOB EJERSBO

 

 

Jakob Ejersbo genç yaşta yaşamını yitiren Aalborg’da doğup Danimarka’da yaşamı sonlanan genç bir yazar.

Jakob Ejersbo, Fuga ile yazarlık yaşamına (1998) atıldı. Roman türündeki yergi türünün gerçekçi çarpıcı örneklerinden biri olarak görülen ilk kitabı Nordkraft’tır.

Ailesiyle birlikte uzun yıllar Tanzanya’da bulunan yazarın yaşadığı gerçeklerden yola çıkarak yazdığı Afrika üçlemesinin ilk kitabı olan Sürgün genç insanların yaşamını anlatıyor.

AFRİKA VE TANZANYA

Yapıtta, 26 Nisan 1964 yılında   Tanganyika ile Zanzibar takımadalarının birleşmesi ile kurulmuş olan Tanzanya’nın 1980’li yılları anlatılıyor.

Afrika hakkında incelemelerin dışında günlük yaşamı anlatan roman ya da öykü kitabı sayısının az olduğunu düşünüyor. Jakop Ejersbo’nun Sürgün adlı romanı ve üçlemenin öteki kitaplarının bu açıdan da önemli olduğunu düşünüyorum. Yapıt bir yanıyla Tanzanya’yla  bilgi verirken öte yandan da Asya ve Afrika ülkeleri ve insanları hakkında bilgi verdiği görülüyor. Bu romanda Hintlilerin Tanzanya’da hatırı sayılır sayıda olduğu , hatta kayıt dışı ekonomide  kendilerini fark ettirdiklerinde söz ediliyor.

ALKOL VE UYUŞTURUCU

Jakob Ejersbo’nun Afrika Üçlemesi’nin ilk kitabı Sürgün‘de 1980’in ikinci yarısında genç insanların yaşamından kesitler veriliyor. Öğrencilerin okul, arkadaşlık ve aile ilişkileri veriliyor.

Bu yapıtta, gençler arasında  alkol, uyuşturucu yaygınlığı göze çarpıyor. Alkol ve uyuşturucu yaygınlığı beraberinde soruları çözmede şiddeti de   getiriyor. Alkol ve uyuşturucu oldukça yaygın olduğundan kişiler damıma yoluyla kendi tüketeceği alkolü damıtarak elde ediyorlar. Yapıtta anlatılan öğrencilerden birisi okulun bahçesinde kendi esrarını yetiştiriyor ve akla gelmeyecek bir biçimde kurutup tüketiyor. Tinerciler ise bir başka  yazı konusu olabilir, diye düşünüyorum.

“Yemekten sonra, verandada oturup bir yandan cin toniklerimizi yudumluyoruz, bir yandan da cin toniklerimizi yudumluyoruz, bir yandan da  Mick’in Arusha esrarından içerek kafayı buluyoruz, Meru Dağının yamaçlarında yetişen en iyi kalite mal…”(s.133)

Afrika Üçlemesinin ilk kitabı    Sürgün‘de Jakob Ejersbo Tanzanya’ya ilişkin bilgilerin yanı sıra Afrika ve Asya ülkeleri hakkında da bilgi veriyor.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::::

Sürgün (Roman),  Afrika Üçlemesi-1, Danca Aslından Çeviren:Nur Beier, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Şubat 2018

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016