OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

SUFLE

asli

SUFLE

Aslı E. Perker’in Sufle adlı romanı yeni basımını Everest yayınları arasında yaptı. Yapıtta farklı kültürden insanların mutfağından hareketle günümüz sorunları masaya yatırılıyor.

“Bunun yerine annesinin mübadele sırasında bazı acılar yaşadığını, bunların bilinçaltına yerleştiğini ve bir ömür onu rahat bırakmadığını düşünmeyi tercih edecekti. Diğer mübadele hikayelerinde…. ” (s.281)

HASTA BAKIMI, YAŞLILIK VE ÇOCUKLAR

Aslı E. Perker Sufle adlı romanında değişik kültürler üzerinden yaşlılık, hasta bakımı ve çocukların durumlarını ortaya koyuyor. Çocukların anne babalarına bakımı konusu söz konusu oluyor. Burada evlatlık edilen Vietnamlı çocuklar ve Türk aile üzerinden okura karşılaşılan sorunlar aktarılıyor.

MUTFAK, RUHSAL RAHATLAMA VE…

Aslı E. Perker’in Sufle adlı romanında damgasını vuranın yemek kültürü olduğunu söylemek gerekiyor.  Yapıta adını veren Sufle ise bir simge olduğu görülüyor. Kahramanlardan Lilian’ın ağzından suflenin ortasının çökmesiyele ruhun ortasının çökmesi arasında benzerlik kuruluyor.

Kitapta değişik kültürler ve yemeklerle okur tanıştırılırken suflenin yapılışı üzerinde duruluyor. sufle yapımının neden zor olduğu ise anlatılıyor. Bütün bunlar yapılırken insan yaşamı üzerinde duruluyor. Yapıtta mutfağın bir ruhsal rahatlama yeri olarak gördüğü  ortaya çıkıyor. Kahramanların mutfak eşyaları ve yiyeceklerle duygusal bir bağ kurma yoluna gittikleri olayların gelişimi sırasında gözlemleniyor. Hatta mutfak robotuyla duygusal bir bağ içerisinde bulunan kahramanımızla bile karşılaşıyoruz. Daha genelleştirerek söyleyecek olursak mutfak eşyaları ve insanlar arasında bir bağımlılık ortaya çıkıyor.

Aslı Perker Sufle adlı romanında farklı ülke ve kültürlerden üç değişik tipi sufle üzerinden okurla tanıştırarak günümüz sorunlarına değiniyor.

MUSTAFA ASLAN

…………………………..

Sufle, Aslı E. Perker, Everest Yayınları’nda I. Basım:Aralık 2016, İstanbul

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016