OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

SUÇUMUZ EDEBİYAT

SUÇUMUZ EDEBİYAT

Melih Cevdet Anday’ın yazılarından oluşan Suçumuz Edebiyat adlı yapıt Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

Melih Cevdet Anday’ın Suçumuz Edebiyat adlı yapıtı Klasik üstüne, Düzyazı üstüne Eleştiri Üstüne,  Roman Üstüne, Kavramlar, Sorunlar, Tartışmalar, Yazarlar, Kitaplar Olaylar,, Okumak Yazmak Ve Kitap Üstüne adlı bölümlerden oluşuyor.

“1950’den sonra bu tür kültür çalışmaları birdenbire gözden düşüverdi, değer sıralamasında onun yerini “para” aldı. Para kazanma, daha çok kazanma, nasıl olursa olsun kazanma. Bugünde onun sürgitmesini yaşıyoruz. Okumayan bir topluma dönüştük yeniden.” (s.603)

Yapıtta yer alan bölüm başlıkları ve bu bölümlerde yar alan yazı adlarından kimileri şöyle sıralanıyor:Klasik üstüne- Eski bir soru, Eski şiirimiz, Yeni bir yazın, Herkesin kendi klasiği, gene klasik üstüne, Kapandı, gene açılır, Örnek, alınabilir mi? Gene Yunus Emre, Bir coşku gecesi.

Düzyazı üstüne- Eski düzyazımız, Düzyazı üstüne, Düzyazı sorunu, Söz ve Düzyazının gelişimi.

Eleştiri Üstüne- Havada sözler, Edebiyatta gerçekçiliğe doğru, İki yargı üstüne, ki ölçü, Bir yanıt, Doğru -yanlış, Eleştiri, Bu ortamda bile, Özgün bir yapıtın esiniyle, Okuma çabası, Gerçekçilik tartışması, Bir eleştirmen,Romanımızın eleştirmeni, Ataç öleli, Yapısalcı eleştiri, Siz hiç, bir nehrin.

Roman Üstüne-Roman ve röportaj, Roman hakkında, Romanda yaratıcılık, Var mı, yok mu? Roman mı, biyografi mi? Nereden geldi Beklemek, Romandan romana, Yaşam ve roman, Gerçekçi deneyselci, “Message”, Okurken, Okurken, Romancıyı yargılamak, Tarih ve tarihsel roman, Roman kahramanları, Romana ne oldu? Ulusların Iraları.

Kavramlar, Sorunlar, Tartışmalar-İnsan hayatı, İmza ve tenakuz, Yeni bir tartışma, Boş kalıplar, Yurdumuzun gerçekleri, Kendini beğenmişlik, Edebiyatımız romantik mi? Doğa, toplum ilişkisi, Masal, Sırası mı? İyilik etmek, iyilik görmek, Arkada bıraktıkları, Monsieur Gide, Korkunun gereği yok, Kendini aşmak, Yarına kalmak, Bilgelik ve masal, Kavga bitti mi? Çin duvarı, Bir karşılaştırma, Sağ mı, sol mu? Esin, Yazılı – sözlü, Gene o bölümleme üstüne, Bunalım nereden doğuyor? Yazmak mı güç, yazmamak mı? Süregelen bir tartışmanın kitabı, Düşünce ile söz arasında, Biçem üstüne, Kahrolsun Hürrem Sultan! Müstehcen, “Müstehcenlik”in gizliliği ve çeşitli dönemleri, “Müstehcen ne demek?”

Yazarlar, Kitaplar Olaylar-Namık Kemal Günü, bizim Köy’e dair, Makal’ı gezdiriyorlar, Orhan Kemal hakkında, Okurken, Orhan Kemal’in jübilesi, Anadolu, Kendi toprağımız, Altyapı-üstyapı, Onun hakkında, Sait Faik Abasıyanık için, Bir düşünür, Bir edebiyat adamı, Bir yalnız adam, Ada ve ahret, bir roman kahramanı, Bir romanın filmi, Victoria Ocampo, Dünyaya açılan yazınımız, Cervantes’in arapçası, Bir ödül iki kitap, Yuva ve korku, Bir aile geçimsizliği, Nasıl bir insan, Dışlanan aydınlarımız, Tuhaf bir raslantı, Bir adamı tanımak, Bir eleştirme denemesi:Duman,  iki taslak, Bellekteki imgeler, Ölümsüzlüğün kaynağı, Arkaya bakmak, Okurken, Ayak izlerinde adımlar, Bir yaşantılar antolojisi, Bir günce, Yürü Bre Hızır Paşa, Çok yaşasınlar, Güçlü yapıtlar yorumla yaşar, Yaratma gizi, Faşizm ger an ortaya çıkabilir, Kullan babam kullan! Aziz Nesin’in ölümü,

Okumak Yazmak Ve Kitap Üstüne-Niçin çok okunuyorlar? Sanatın halk eğitimi ile ilgisi, Konu sevgisi, dil sevgisi, Ölçü, Ismarlama, Büyük sayılar ve nitelik, Okumamak, İyimserlik, Okumamak için, Yazının kolay olanı, güç olanı, Okumak-okunmak, Dikizcilik kültürü, Kitap’ı kaçırmayalım, Kitap üstüne, Niçin yazıyoruz?

Melih Cevdet Anday’ın Suçumuz Edebiyat adlı yapıtında yer alan yazılar edebiyatımız için bir belgelik özelliği taşımanın yanı sıra toplumsal yaşantımızdan da önemli izler sunuyor.

 

MUSTAFA ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

Suçumuz Edebiyat (Yazılar), Melih Cevdet ANDAY, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ağustos 2017

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016