OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

adım adım su

adım adım su

 

1385587740875

 

 

Adım Adım Su

 

 ‘Adım Adım Su’, ‘Adım Adım Yaşam’ ve’ Adım Adım Besinler’ Büyülü Fener Yayınları’nın çocuklar için yayımladığı üç kitap. ‘Adım Adım Su’ adlı yapıtın yazarları François Michel ve Robert Barborini olarak karşımıza çıkıyor.

vücudumuz ve su

Yapıt suyun oluşumundan sonra sonra sözü yeryüzünde bulunan su kaynaklarına getiriyor. Yazarlarımız bununla da yetinmiyor su ve insan konusuna sözü odaklıyor. Vücudumuz ve su, insanın su gereksinimi gibi konular üzerinde duruluyor.

“Düzenli olarak, özellikle de yemek aralarında su içmek çok önemlidir. Su, susuzluğumuzu gidermenin yanında, sağlığımız için çok önemli olan, vücudumuzu temizleme görevini de yerine getirir.” (s.36)

 

mitoloji, din ve su

 François Michel ve Robert Barborini ‘Adım Adım Su’ adlı yapıtlarının ilerleyen bölümlerinde ise suyun temizlenmesi, su kirliliği, dünyadaki su, mitoloji ve dinlerde su konusu üzerinde duruyor. Dinlerde ve mitolojide suyun yeri konusu verilirken suyun dünyamızı oluşturan dört elementten biri olduğu gerçeği öne çıkarılıyor. Suyun bütün dinlerde  doğum, bolluk, verimlilik ve saflıkla bir tutulduğu yazıyor, ‘Adım Adım Su’ adlı kitapta.

Hindu, Hıristiyan ve Müslüman inanışına göre suyun ne anlam taşıdığı verilirken de suyun işlevsel yanı öne çıkarılıyor.

François Michel ve Robert Barborini ‘Adım Adım Su’ adlı yapıtlarında yaşamımızın bir parçası olan su ile ilgili çocuklara değerli bilgileri onların düzeyine uygun bir şekilde, sistematik olarak veriyor.

Mustafa ASLAN

————————————-

François Michel ve Robert Barborini, Adım Adım Su, Çeviren : Alican Tayla, Çizimler:Rober Barborini, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Kasım 2013

 

Updated: 02 Aralık 2013 — 06:56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016