OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

stone arabia

STONE ARABİA

Dana Spiotta’nın ’Stone Arabia – Bir Rock’ın Roll Romanı-’ adlı yapıtı müzikle ilgili  bilgi edinmemizi sağladığı kadar Amerikan toplumunu anlamamızı kolaylaştırıyor.

 Bellek

Yapıt dünden bugüne gidiş gelişlerle aktardığı olaylarla oluşturulmuş. 1970’li yıllardan yakın zamana kadar uzanan bir süreci içeriyor. Yapıt bu noktada bellek konusu üzerinde duruyor. Herşeyi bilmek ama anımsayamamak, bellek yitimi, bellek krizi, bellek problemleri, bellek teknikleri, zihin sürçmeleri… gibi birçok konuya da değiniyor.

“Ada neden bir gelişigüzel ve saçma bilgi kırıntısını hatırlama ihtiyacını duyduğunu  anlamıyor – sanki  internetin gelecekte onun belleği olacağına inanıyormuş gibi bir hali var. İnsan beynini kolayca aranıp bulunabilecek önemsiz bilgilerle  doldurması konusundaki görüşünü anlıyorum.” (s. 63)

Bir müzisyen yetişiyor

’Stone Arabia’ bir müzisyenin dünden bugüne yetişmesini veriyor. Bu arada okura müzik ve müziğin yakın tarihiyle ilgili bilgiler de sunuyor. Anne ve öteki çocukları arasındaki ilişkilerin sergilenmesi sırasında okura müzik özellikle ‘Rock’ın roll’la ilgili bilgiler sunuluyor.

“Babam, arada bir, gece kulüplerinde ve salonlarda piyano çalardı. Nik, babam çalarken devasa bir piyanonun altında oturduğunu hatırlıyor. Modası geçmiş bir piyano barındaymışlar. Ben bunların hiçbirini hatırlamıyor.” (s. 210)

Dana Spiotta’nın ’Stone Arabia – Bir Rock’ın Roll Romanı-’  bir müzisyenin kahramanımızın kardeşinin deyişiyle ‘folk – art dehası’nın yetişmesinin yanı sıra aile içindeki ilişkileri veriyor.

Mustafa ASLAN

————————————————

Dana Spiotta, Stone Arabia – Bir Rock’ın Roll Romanı- Çeviren:Yeşim Seber, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Haziran 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016