OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

star wars -yıldız savaşları

20151226_124654star wars -yıldız savaşları

Will Brooker’in ‘Yıldız Savaşları-Star Wars’ adlı filmin çeşitli yönden değerlendirildiği aynı adlı  yapıtı  Alfa Yayınları sinema dizisinden okurlara sunuldu.

“Hamill, Düşler İmparatorluğu belgeselini yaparken,”Aylak aylak dolaşıyorduk hepimiz” diye itiraf ediyordu. “Ve George’u delirtmeye çalışıyorduk; çünkü gerçekten gözyaşlarına boğulmak üzere olan biriymiş gibi görünüyordu.” Film karesinde görünen bir mikrofon yüzünden, üzüntüyle çekimin  mahvolduğunu söyleyen Lucas için, Asilerin bir Ölüm Yıldızı giriş tüneli boyunca koşuşturduğunu görmüşler.” (s.105)

‘Yıldız Savaşları’ adlı yapıtta yer alan kimi konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Yıldız Savaşları’ndan önce, Kir, Düzen, Sınırları aşmak, Notlar ve Kaynakça.

Yapıt ‘Yıldız Savaşları’ adlı filmden önce yapılan benzer türden filmleri irdeliyor. İrdelerken de öncekilerle bir takım karşılaştırmalar yapıyor.

“Leia ise aksine, Ölüm Yıldızı’ndan kaçış boyunca gevşer. Yukarıda da anlatıldığı gibi, sosyal açıdan giderek daha fazla sorumluluk yüklendikçe, üçleme boyunca izlediği yol  Han’ınkiyle kesişir” (s.110)

Yıldız Savaşları’ ile ilgili çok kitap görmüş  ya da okumuş olabilirsiniz. Bu yapıt disiplinler arası bir yaklaşım sergilemesi açısından dikkatinizi çekeceğini umuyorum.

Mustafa ASLAN

——————————-

Yıldız Savaşları-Star Wars (Sinema), Will Brooker, Çeviri:Billur C. Yılmazyiğit, I. Basım:Alfa yayınları Sinema Dizisi,  İstanbul, Aralık 2015

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016