OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sözlerin soyağacı

IMAG1223

sözlerin soyağacı

Türkçenin etimolojik sözlüğü dendiğinde akla birkaç ad geliyor. TDK’nın sözlüğünün yanı sıra İsmet Zeki Eyüboğlu adını da anmamak olmaz. Ancak Sevan Nişanyan’ın adını değerli ‘Sözlerin Soyağacı’ adlı   Türkçe etimolojik sözlük çalışmasıyla adını unutulmazlar arasına yazdırdığı kanısındayım.

Birçok yayın ve internet taranarak(100’den az sonuç veren sözcük elenmiştir.) hazırlanan kitabın kullanım kılavuzu adlı bölümünde,” Sözlükte yer alan her madde  veritabanı yapısına uygun standart bir kalıbı izlemektedir,” deniyor.

Sözlükte yer alan her madde 18 ögenin birkaçını içeriyor.

sözcük sayısı

Kitapta 21. yüzyılı Türkçe genel kullanımında bulunan sözcüklere yer verilen kitapta dördüncü basım itibarıyla 14 bine yakın sözcük yer alıyor. Ancak sözlükte alınmayanlar da var. Bu sayıya özel adlar, genel kullanımdan düşmüş sözcükler, yazı dilinde kullanılmayan sözcüklere…  yapıtta yer verilmiyor.

Sevan Nişanyan böyle bir sözlüğü oluşturmaktaki amacını şöyle belirtiyor:Nişanyan Sözlüğün amacı güncel Türkçe kelimelerin kökenini ve tarihsel gelişmesini belgelemektir. Kelimelerin bugünküanlamlarını eksiksiz olarak sunma çabasına girilmemiştir. Verilen tanımlar, bugünkü kullanımı değil, belirtilen tarihte ve belirtilen kaynaktaki kullanımı gösterir.” (www.nisanyansozluk.com )

Teşekkürler Sevan Nişanyan!

Mustafa ASLAN

————————————–

Sevan Nişanyan, Sözlerin Soyağacı, Genişletilmiş 6. Baskı:Everest Yayınları, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016