OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sonsuzluk yapbozu

IMAG2235

Sonsuzluk Yapbozu

Frank Close’un ‘Sonsuzluk yapbozu’ (Kuantum Alan Kuramı ve Higgs) Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

sonsuzluk problemi

Atomun iç yapısına yönelik çalışmalar ve sonrasında ise sonsuzluk problemiyle ilgili çalışmaları yer yer bir roman havasında veren yapıtta bilim dünyasının önemli kişileriyle tanışma olanağı buluyoruz. Atomla ilgili  önemli çalışmalar yapılmasına karşın varlığını sürdüren sonsuzluk probleminin serüvenini anlatıyor, bu kitap.

“1980 yılına gelindiğinde elektrozayıf kuramı, Glashow, Salam ve Weinberg’in Nobel Ödülü kazanmasına yetecek kadar belirginlik kazanmıştı. Ward ödül alamadı. W ve Z parçacıklarıysa henüz keşfedilmemişti.” (s.415)

konular

Frank Close’un ‘Sonsuzluk Yapbozu’ adlı yapıtında yer alan konuların başlıkları şöyle sıralanıyor: I. Bölüm-Başlangıç (İncil bölümü Yaratılışı)- Sonsuz Noktası,Shelter Adası ve OED, Feynman, Schwinger… ve Tomonage ( ve Dyson)

(Ara bölülüm:1950) Abdus Salam:Güçlü bir başlangıç, Yang, Mills ve Shaw, John Ward’ın eşitlikleri, Zayıf ve elektro manyetik kuvvetlerin bir araya getirilmesi:1964 yılına kadar. (Ara bölüm:1960) Kırılmış simetriler, “Adını verdikleri Bozon, “Yani Higgs Bozonu. (Ara bölüm:1960’ların ortaları) 1967 KibbleDan Salam ve Weinberg’e, “Ve şimdi size Bay’t Hooft’u takdim ederim.” (Ara bölüm:1970’lerin başı)

2. Bölümün başlığı “Esinlenme ” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konuların başlıkları şöyle sıralanıyor: B.J. ve kozmik kuarklar, hatalar komedisi, (Ara bölüm 1975) Ağır ışık, Samimiyetle takdir edilen bolca hak eden, büyük makine (Ara bölüm: Yirminci yüzyılın sonu) Sonsuzluk ve ötesi. Son bölüm ise “Sonsuzluğun ışığında” adını taşıyor.

Frank Close’un ‘Sonsuzluk Yapbozu’ adlı yapıtı bir roman tadında okunabilen fizik alanında yazılmış değerli bir kitap.

Mustafa ASLAN

—————————–

Frank Close, Sonsuzluk Yapbozu, Çeviren: Irmak Kamcez, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Ağustos 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016