OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

son moda saçmalar

 

son moda saçmalar

‘Son Moda Saçmalar’ Alan Sokal ve Jean Bricmont’un ‘Postmodern Aydınların Bilimi İstismar Etmesi’ konusundaki yazılarını içeriyor. Kamuoyunun yakından tanınan  kişilerin hangi konuda sözüm ona bilim adına ne gibi istismar ya da yanıltmada bulunduklarını gösteriyor.

 şaka değil, bilime sahip çıkmak

‘Son Moda Saçmalar’a kaynaklık eden görüşler ve yazılar Alan Sokal’ın postmodern bir Amerikan dergisine fizikle ilgili saçma sapan bir yazı göndermesi ve bunun yayınlanmasısından sonra çıkan tartışmalardır. Alan Sokal, fizik konusunda saçma sapan yazısı yayınlandıktan sonra bu konuda geniş bir çevrenin de katılacağı birt  tartışma başlatır. Asıl amacı bilime sahip çıkılmasıdır. Bu yapıtta yazarın İstanbul Kitap Fuarında bilime neden sahip çıkmamız gerektiği ana izleğinin işlendiği bir konuşması da yer alıyor.

kimler istismarcı

İlk yayınlandığında çok ses getiren ‘Son Moda Saçmalar’ Alan Sokal ve Jean Bricmont’un ‘Postmodern Aydınların Bilimi İstismar Etmesi’nde yer alan adlar arasında Jacques Lacan, Julia Kristeva, Luce Irigaray,Bruno Latour, Jean Baudrillard… gibi daha birçoğunu sayabiliriz.

“İrigaray’ın kullandığı kavramlar da bir garip:”Kısmen açık,” “sınırlar arasındaki geçiş,” “belirli deliklerin eşikleri arasındaki gerçekleşen dalgalanmalar”… Gerçekten neden bahsediyor acaba?Yazılanları yanıtlamaya değer mi bilmiyoruz ama sınırlar “problemi” göz ardı edildi demek mümkün değil, neredeyse yüzyılı aşkın zamandır cebirsel toplojinin merkezinde yer tutan bir konu bu.” (s.144)

Alan Sokal’ın ‘Postmodern Aydınların Bilimi İstismar Etmesi’ olarak da  başlıklandırdığı, daha bilim düşmanlığı olarak adlandırdığı yazılarını ‘Son Moda Saçmalar’ adlı kitabında topluyor. Konun meraklılarına uzmanından oldukça önemli bir kaynak.

MUSTAFA ASLAN

———————————————————-

Alan Sokal, Jean Bricgmont Son Moda Saçmalar, (Postmodern Aydınların Bilimi İstismar Etmesi) I. Basım:Alfa Yayınları Bilim Dizisi, İstanbul, Ocak-2013

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016