OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

son hasat

 

Son Hasat

 

Bahadır Yenişehirlioğlu’nun Everest yayınları arasında okurla buluşan ‘Son Hasat’ adlı yapıtı yakın tarihimizden hareketle bir ailenin geçmişini okura sade bir dille aktarıyor.

kubilay olayı

‘Son Hasat’ adlı romanını Bahadır Yenişehirlioğlu yakın tarihimizde yaşanan Kubilay’ın esrarkeşlerce öldürülmesi üzerinde temellendirilen psikolojik bir durum üzerinden örüyor.

Yazar,  bir ailenin kuşaklar boyu yaşadığı psikolojik travmanın kaynağı olarak farklı bir açıdan anlattığı Kubilay’ın öldürülmesi olayını gösteriyor. Çünkü kahramanlardan biri küçük bir çocukken esrarkeşlerin kestiği Kubilay’ın başıyla karşılaşır ve …

“Evet. Menemen vakasından. Zamanında Menemen’de Menemenli olmayan kimi sakallı aralarında gençlerin de olduğu bir grup Bozan’dan kazandıkları para ile  aldıkları esrarları çekerek, esrarın verdiği cesaret ile ellerine geçirdikleri silahlarla bekçi Hasan’ı başından vurmuşlar.  “ (s.66)

zeytin ve akhisar

‘Son Hasat’ uzam olarak Akhisar’da geçiyor. Yazar, zaman zaman Akhisar’la ilgili bilgi veriyor. Akhisar’la birlikte hakkında en çok bilgi aktarılan zeytin karşımıza çıkıyor.

Yazar zeytin, değişik kültürler ve dinler arasında bağlantı da kuruyor, başta İslamiyet olmak üzere.

“Zeytin ağacı tanıktır Akdeniz’in tarihine ve insanlık serüvenine. Vücudu yamru yumrudur, eğilmiştir zamana bu tanıklığı yüzünden. Her yumrusunda bambaşka hatıralar vardır. Bambaşka hikayeler, acılar, savaşlar, şölenler, düğünler…” (s.90)

eğitim

‘Son Hasat’ bir yanıyla da eğitici bir görev üstleniyor. Özellikle evlilik konusundaki görüşleri öne çıkıyor. İlk olarak ruh sağlığı yerinde olmayanların iyi bir evlilik kuramayacağı gerçeğinin altını çiziyor. İkincil görüş olarak eşlerin karşılıklı birbirini sevmesi olarak görüyoruz. Oysa Halil Ağa’nın oğlu Alpaslan mevsimlik işçi kızlardan birini çok seviyor. Babasının zoruyla evlendiği şizofren Hilal’le mutlu olamıyor, dahası çok kötü olayların yaşanmasına yol açıyor.

Bahadır Yenişehirlioğlu’nun ‘Son Hasat’ adlı romanı kurgusu, görüşüne katılmasanız da yakın tarihimizden kimi farklı bilgilerle  verdiği ‘Kubilay Olayı’ üzerinde psikolojik temellendirmesiyle dikkat çekiyor.

 

Mustafa ASLAN

————————————————————–

Bahadır Yenişehirlioğlu, Son Hasat (roman) I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Nisan 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016