OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

son eylül’le ilgili mustafa aslan’ın yazıları

SON EYLÜL

Son Eylül, Engin Aktel’in ikinci romanı. Bir öncekiyle uzamın adalar (Burgaz) olması gibi birçok ortak yönleri olan bir roman, izlek olarak farklılık gösterse de.

Engin Aktel uzun yıllar Türkiye’nin önemli gazetelerinde yöneticili, yazı işleri müdürlüğü yapmış birisi. Yani kimi olayların, yaşadıklarımızın perde arkasını bilen insanlardan birisidir.

Yazar, Son Eylül adlı romanında 6-7 Eylül olaylarını anlatmakla birlikte yüzyıllardır, beraber yaşadığımız azınlıkların bu toprakların gerçek insanı olduklarını yapıtın bütünlüğü içinde veriyor. Geçen ay, İstanbul’un güzel adalarından Burgaz’da hayata gözlerini yuman Raşit Kara’nın Niko’nun Şapkası adlı öykü kitabındaki Koço adlı kahramanla da karşılaşıyoruz, bu yapıtta.

KARDEŞÇE YAŞAMAK

Türkiye’de değişik etnik kökenden, inançtan insan dışarıdan bir kışkırtma olmadığı sürece, kimileyin olsa bile kardeşçe yaşamadan yana koymuştur tavrını. Zamanı geldiğinde bu ülke için canlarını vermekten çekinmişlerdir. Yapıtta Çanakkale Savaşı’nda bacağını yitiren Yanko iyi bir örnek. Kimi olumsuz örnekler dışında bu topraklara gerçekten bağlı insanlardır. Örneğin, Engin Aktel’in romanının izleğini oluşturan tarihe “6-7 Eylül Olayları” olarak geçen etnik temizlik hareketinde olduğu gibi.

Yazar, Türkiye’de yaşayan azınlığın sorunlarını Varlık Vergisi’nden başlayarak anlattığı kitabın ana izleğini oluşturan “6-7 Eylül Olayları”nı hazırlayan etkenleri bir belgesel havası içinde, kişileri olaylardan soyutlamadan veriyor. Etnik temizliğin planlanmasına neden olarak Türkiye’deki azınlıkların zenginliklerini ve Kıbrıs sorununu imliyor, çıkış olarak adadaki gelişmeleri gösteriyor.

SELANİK’TE HUZURA KONAN BOMBA

Engin Aktel, olayların başlangıcı olarak herkesçe kabul gören Atatürk’ün Selanik’teki evinin bombalanmasını Türkiye’deki gelişmelerle koşut olarak veriyor. DP hükümetinin bir takım hazırlıklar içinde olduğunu, yapılan gizli toplantıları ve örgütlenmeleri açıkça yazıyor, Aktel resmi kurumların adını vererek. Ayrıca ne gibi örgütlenmeler yaptıklarını (Kıbrıs Türk’tür Derneği’nin kurulması gibi), olayların çıkmasına neden olan mitingin düzenleyenlerin aslında kimler olduğunu okur yapıttan kolayca çıkarabilir.

Selanik’teki Atatürk’ün evini yasadışı Volkan örgütüne bağlı Yunan gizli servisinin de peşinde olduğu Çekiç kod adlı Gümülcineli birisi bombalıyor, romanda belirtildiğine göre.

FELAKET GELİYORUM DİYOR

Felaket, aslında “geliyorum” diye bağırıyor. Kıbrıs Mitingi’nden bir gün önce gençlerin Taksim meydanında Rumca gazeteleri yakmaları sonraki günde olacakların habercisi gibi.

Yazar, İngiliz sömürgeciliğini, Yunanistan’dan Kıbrıs’a gönderilen Albay Grivas’ın EOKA’yı kurması ve Yunanistan’la birleşmeyi ENOISİS’i savunması ve Makarios’u da 6-7 Eylül olaylarını tetikleyenler olarak görüyor. Bunlar Türklere karşı uyguladıkları yanlış politikalar ve terör eylemleri sonucunda

Yazar, Son Eylül’de Türkiye’den Yunanistan’a göç eden vatandaşlarımızın öyle sanıldığı gibi baş köşeye oturtulmadığını yazıyor. Zaten Yunanistan göçmen kabul etmediğini açıklar. Onlara Yunanistan’da “Türk tohumu” diyorlar. Hatta Kıbrıs savaşı sırasında, faşist Albaylar Cuntası intikam almak için Türkiye’den gelen Rumları ön sıralarda sürüyor savaşa. Türkiye’den ailesiyle yıllar önce kaçmak zorunda kalan Yorgo, cuntanın onları en önde savaşa sürüp kardeşi kardeşe kırdırtacaklarını Türkiye’deki arkadaşı Kemal’e yazdığı mektupta belirtir.

Engin Aktel’in Son Eylül adlı romanı bir gerçeğin altını çiziyor: Köken olarak farklı da olsa azınlıklar ülkemizin bir parçasıydı. Çeşitli nedenlerle uzaklaştıkları Türkiye’den gönüllerini bırakıyorlar. Yeni yerlerinde onlar yabancı olarak görülüyorlar. İçlerini hep yurt özlemi yakıp kavuruyor.

Bu yapıtın katılmadığımız, eleştireceğimiz yerleri olabilir. Ancak, Son Eylül hiç olmazsa bundan sonra emperyalistlerin oyununa gelmemeyi, ülkemizdeki insanlar arasındaki kardeşlik bağlarını daha da güçlendirmemiz gerektiğini romanın tatlı diliyle söylüyor.

*Engin Aktel, Son Eylül, Everest Yayınları, Birinci Basım: Ağustos 2008-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016