OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Solgun Suçlu

IMAG2906

 

Solgun Suçlu

Dedektif romanları ve çocuk kitaplarıyla tanınan Philipe Kerr’in ‘Solgun Suçlu’ adlı romanı Alfa Yayınları arasında okura ulaştırıldı.

naziler ve örgütlülük

Philip Kerr ‘Solgun Suçlu’ adlı romanında Nazilerin güçlü bir örgütlenme içinde olduklarını gösteriyor. Toplumun hemen her katmanını kontrol edebilecek, el altında tutabilecek bir örgütlenme yaptıklarını okuyoruz.

 

yahudiler ve naziler

Philip Kerr’in Naziler dönemini anlattığı romanı ‘Solgun Suçlu’ yazarın ‘Mart Menekşeleri’   adlı romanını bütünleyici özellikler taşıyor. İki kitapta da Nazilerin düşmanlarının kimler olduğu açıkça belirtiliyor. ‘Solgun Suçlu’ adlı yapıtında da Nazilerin en büyük düşmanlarından birinin Yahudiler olduğu görülüyor.

Nazilerin ‘Solgun Suçlu’ da Yahudileri suçlu gösterme ye çalıştıklarını görüyoruz. Kimi cinayetleri Yahudilerin üzerine yıkmaya çalışıyorlar.

“Doğru, dedim kendi kendime, bu benim endişem değildi ve Yahudiler de kendileri keşınmıştı:ama öyle bile olsa, onların çektiği acıdan bizim aldığımız zevk de neydi? Onlar acı çekerken bizim hayatımız daha mı güzeldi? onların zulüm görmesinin sonucunda daha mı iyi görünüyordu?” (s.327)

mizah

Dedektif romanı ve mizah belki de bir arada hiç düşünülmeyecek gibi görğünebilir. Okurun en ciddi olduğu durumlarda onu gülümsetebilmek romana ayrı bir hava katıyor. Philip Kerr özellikle ‘Solgun Suçlu’ adlı romanında en ciddi anlarda bile araya kattığı güldürücü öğelerle okuru gülümseterek rahatlatıyor.

“Bir aynasız olarak suçun sıcak havalarda artmasını beklemeyi öğreniyorsunuz. Ocak ve şubat aylarında en çaresiz suçlular bile evde, ateşin karşısında otururdu.” (s.112)

edebiyat

‘Solgun Suçlu’ kimi edebi metinlere göndermeler yapıyor. Fransız ve Alman Edebiyatının  ustalarını okura sunuyor zaman zaman. Fransız Edebiyatının ünlü şairlerinden Charles Baudelair ve Alman Edebiyatından Goethe, Nietzsche  ‘Solgun Suçlu’ adlı romanında sözü edilenler olarak karşımıza çıkıyor. Baudelar’in Kötülük Çiçekleri (Les fleurs du mal) adlı şiiri özellikle anılıyor.

” ‘Les fleurs du mal‘ diye okudum. ‘Yazan Charles baudelaire.’ Açıp ilk satırlara göz gezdirdim. Şiir mi? Tek kaşımı kaldırdım.” (s. 106)

‘Solgun Suçlu‘ soluk soluğa okunan bir dedektif romanı olmanın yanı sıra dönemle ilgili de bilgiler veriyor.

Mustafa ASLAN

——————————-

Solgun Suçlu, Philip Kerr, Çeviri:Zeliha Babayiğit, I. Basım Alfa Yayınları, İstanbul, Ocak 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016