OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

solgun karanfil

SOLGUN KARANFİL

Sinan Akyüz’ün II. Paylaşım Savaşı yıllarında Balkanlar’da yaşananları anlattığı kitabı Solgun Karanfil Alfa Yayınları arasında okurlara sunuldu.

” Aferdita orada durup ne kadar süre ağladı, bilmiyordu. Artık yarına dair umutları titrek bir mum ışığı gibi sönüvermiş, çektiği acılar yüreğinde katmer katmer çoğalmıştı.” (s.403)

PARTİZANLAR VE İŞBİRLİKÇİLER

Nazi işgaline karşı yurtlarını savunmak için Partizan adında bir birlik oluşturuluyor.   Balkanlar’da, özellikle Yugoslavya’da Nazi işgaline karşı kahramanca yurtlarını savunuyorlar,   Partizanlar.

Solgun Karanfil adlı romanda da Sinan Akyüz işgal sonrası çeşitli işkence ve öldürme olaylarına tanık olanlar birer birer Partizanlara katılıyor, özellikle gençler. Bu arada içinde her milletten insanını barındıran Partizanlara   karşı işgalcilerle işbirliği yapan Çetnikleri ve Üstaşaları da görüyoruz. Daha sonra  işbirlikçi olan Çetniklerin  Partizanlarla savaştığını da belirtmek gerekiyor.

“Saatler öğleden sonrayı gösteriyordu. General Böhme ve Polis Şefi Reinhard Sajmiste Kampını çoktan terk etmişlerdi. Komutan Andorfer ise aldığı emir doğrultusunda, kampta esir tuttukları iki yüz partizanı kurşuna dizdirmiş, sonra da düşünceli bir şekilde odasına geri dönmüştü.” (s.333)

SAVAŞ, ÇOCUKLAR VE KADINLAR

Sinan Akyüz’ün Solgun Karanfil adlı romanı bir kez daha savaşın mağdur ettiği iki unsur üzerinde duruyor. Savaş elbette uğradığı her yeri yok ediyor. Bir çöpe varıncaya kadar zarar veriyor. Ancak kadınlara ve çocuklara daha çok zarar veriyor. Çünkü kadınlar ve çocuklar savaşta savunma gücü en zayıf olanlar arasında yer alıyor, bırakın saldırıyı.

Yapıtın en dikkati çeken yönlerinden birisi, bana göre, işgalcilerin Yahudi çocukları fellik fellik arayıp bulmaları.

Sinan Akyüz’ün Solgun Karanfil adlı romanı  ciddi bir araştırmaya dayalı bir döneme ışık tutan bir roman.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::::

Solgun Karanfil (Roman), Sinan Akyüz, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Nisan 2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016