OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Şölen-Platon

IMAG2521

şölen-platon

Antik Yunan tarihini aydınlatmanın yanı sıra Platon’un” aşk” ağırlıklı  karşılıklı konuşmalarından oluşan ‘Şölen ‘ adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

aşk üzerine narin

Platon’un ‘Şölen’ adlı yapıtnda birçok izlek yer almakla birlikte ana izleği aşk oluşturuyor. Aşk üzerine çeşitli görüşlerin  yer aldığı yapıtta bedene duyulan aşk bayağılık olarak niteleniyor.

“Aşk”ın doğası gereği, çok defalar üzerinde anlaştığımız şeyin aşkı olduğuna inanıyorsan  eğer hiç şaşırma buna,” dedi. “Çünkü burada da  aynı ilkeyle ölümlü bir doğa mümkün olduğunca  hep ölümsüz olmayı ara. Bu da tek bir yolla, eskinin yerine daima bir yenisini bırakan üremeyle mümkündür.” (s. 135)

üçüncü cinsiyet

Yapıt, insanlar arasındaki aşk ve cinsel konuları irdeliyor. İnsanın üç farklı cinsiyeti olduğu belirtiliyor, yapıtta. Cinsel konulara  değinirken insanın cinsel organlarına da değiniyor. Cinsel organlardan söz ederken bir değişime dikkat çekiyor. İnsanın üreme organlarının bugünkü gibi olmadığını söylüyor. Cinsel yaşamın da değişen üreme organlarının durumuna göre yön aldığının altı çiziliyor.

“…Bir defa üç cinsiyeti vardı insanların. Şimdiki gibi  yalnız erkek dişi diye iki cinsiyet yoktu, bu ikisinden de pay alan üçüncü  bir cinsiyet daha vardı. Adı bugüne kalmış, ama kendisi yok olup gitmiş. Çünkü  o zamanlar  hem erkek hem de dişi cinsiyetten pay alan adı kadar görünüşü de  iki cinsiyetten oluşan  bir androgynos vardı.” (s. 82)

içki adabı

Platon’un ‘Şölen’ adlı yapıtında içki ve içki içme ile ilgili bilgilere de  yer veriliyor. İçkinin yeteri kadar ve kararından fazla içilmemesi konusu öne çıkıyor. Sarhoşluk durumunun ise insana zarar verdiği belirtiliyor.

“… Madem buradakilerin hiçbiri şarabı fazla kaçırmaya hevesli değil, bana öyle geliyor çünkü, o zaman sarhoşluk hakkındaki gerçekleri dile getireyim, hem de az sıkıcı olurum belki. Sanıyorum hekimlik öğretti bana bunu, yani sarhoşluğun insanlara zararlı olduğunu. Onun için istesem de istemem daha fazla içmeyi, başka birine de salık vermem, hele bir de dünden kalmaysa.” (s.41)

Platon’un ‘Şölen’ adlı yapıtı aşkın ağır bastığı izleğiyle değişik konulara da değinen bir yapıt. Okumadıysanız önerilir…

 

Mustafa ASLAN

—————————–

Platon, Şölen, Çeviren Eyüp Çoraklı, Alfa Yayınları’nda I. Basım: Aralık 2014, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016