OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sokrates’in savunması

IMAG2902IMAG2694SOKRATES’İN   SAVUNMASI

 Platon’un ‘Sokrates’in Savunması’ adlı yapıtı Alfa Yayınları ve Everest yayınları iki farklı çevirmenden okura sundu.

iki çeviri

Alfa Yayınları ve Everest yayınları’ndan Platon’un ‘Sokrates’in Savunması’nı  yayımladı. Everest yayınları’nda okura sunulan ‘Sokrates’in Savunması’nin çevirisini Samih Rifat’ın yaptığı, ikincisi Alfa yayınları arsında çıkan ve  Eski Yunanca’dan Erman Gören’in çevirdiği Yunanca aslıyla birlikte okura sunulandır. Ayrıca yapıta eklenen genişçe bir notlar bölümü bulunuyor, Yunanca-Türkçe olarak yayımlanan kitapta. Burada ise kişi ve olaylar açıklanıyor. Konuyla çok ilgili olmayan bir kişi bile  takılmadan okuyabiceği şekile düzenlediği görülüyor.

 

yalvarmak mı? asla!

Sokrates yetmiş yaşını geçtiği sıralarda yargılanmaya başlıyor. Suçu ise dinsizlik ve gençleri yoldan çıkarmak. O, ünlü savunmasında kimseye yalvarmayacağını, mahkemeyi etkilemek için yakınlarını getirtmeyeceğini belirtiyor. savunduğu görüşlerden bir adım geri gitmiyor.

“Onurlu olmak bir yana Atinalılar, yagıca yalvarmak ve yalvara yakara aklanmayı dilemek de görünmüyor bana; yargıcı aydınlatmak ve ikna etmektir işin doğrusu Çünkü yagıç, adaleti bir kayra gibi sunmak için değil, doğru aoalna karar vermek için bulunuyor.” (s.59Çev: Samih Rıfat)

ölüm mü? başım gözüm üstüne!

Sokrates Savunması’nda ölümle ilgili görüşlerini yer yer yapıt boyunca dile getiriyor. Ölüm cezasını alacağını bile bile ölüme övgüler düzüyor. O,”Ölüm mü? Başım gözüm üstüne!” diyor adeta.

“Gitme saati geldi çattı, ben ölmeye gidiyorum, sizse yaşamaya. Ancak hangisinin daha iyi olacağını kimse bilemez, tabii ki tanrı dışında!” (s. 82, Çev:Erman Gören)

Platon’un ‘Sokrates’in savunması’ adlı yapıt Everest yaınları ve Alfa yayınları tarafından iki farklı çevirmenin çevirisiyle okura sunuluyor.

 

Mustafa ASLAN

—————————

-Sokrates’in Savunması, Platon, Çeviri ve sunuş:Samih Rifat, Everest Yayınları’nda I. Basım: Aralık 2014, İstanbul

-Sokrates’in Savunması, Platon, Çeviri:Erman Gören, Alfa  Yayınları’nda I. Basım: Ocak 2015, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016