OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

SOFRAMIZ NUR HANEMİZ MAMUR

20160816_172148

SOFRAMIZ NUR HANEMİZ MAMUR

Editörlüğünü Suraiya Faroqhi ve Christoph K. Neumann’ın yaptığı Soframız Nur Hanemiz Mamur adlı yapıt günlük yaşamımızın kaleleri olarak gördüğümüz evimizdeki günlük yaşam irdeleniyor. Evimiz derken burada mutfağı en başa koymak gerektiğini söylemeden geçsem pek doğru olmazdı, bence.

GÜNLÜK YAŞAMIN KALELERİ EVLERİMİZ

Suraiya Faroqhi önsözde de belirttiği gibi bu tür çalışmaların son yıllarda hız kazandığı konusunu irdeliyor, yapılan çalışmalara örnekler vererek.

“Balat, İstanbul sur içini iyi korunmuş birkaç tarihi bölgesinden biridir. Semt, Bizans döneminden 1950’lere kadar Yahudi mahallesi olmuş, bu tarihlerde İstanbullu Yahudiler yüzyıllarca muhitlerini terk ederek ya İsrail’e ya da…” (s.267)

Necdet Sakaoğlu-Eski mutfak kültürümüzün kaynakları, Dariusz Kolodziejczyk-İstanbul’daki Leh elçileri, Hedda Reindl-Kiel-Cennet Taamları, Feridun  M. Emecen- Şehzadenin mutfağı, Christophe K. Neu mann-XVIII. yüzyıl Osmanlı saray mutfağında baharat, Özge Samancı-XIX. yüzyılın birinci yarısındfa Osmanlı elitinin yeme içme alışkanlıkları, Colette Establett, Jean-Paul Pascual-Şam’da XVII. yüzyıl sonu ve XVIII. yüzyıl başlarında bardak, tabak ve kap kacak, Ekrem Işın-Sohbet mekanı olarak kahvehaneler, Mübahat Kütükoğlu-Medresede yaşam,Nathalie Calyer- Bir cerrahi menakıbnamesine göre XVIII. ve XIX yüzyıllarda bir İstanbul tekkesinde yaşam, Emre Yalçın-XIX. ve XX. yüzyıllarda bir konağın öyküsü, Suraiya Faroqhi-Mora’da zengin bir Fransız hanesi, Stefanos Yerasimos-XVI. yüzyılda İstanbul evleri ve Uğur Tanyeli-Osmanlı metropolitlerinde evlerin konfor ve lüks normları.

Editörlüğünü Suraiya Faroqhı ve Christoph K. Neumann’ın yaptığı Soframız Nur Hanemiz Mamur günlük yaşantımızın kaleleri olarak gördüğümüz, -Başta mutfak olmak üzere- ev yaşantımızın çeşitli durumları hakkında zevkli bir kitap olduğunu söylemek gerekiyor.

MUSTAFA ASLAN

………………………………………..

 

Soframız Nur Hanemiz Mamur (Tarih), Editörler:Suraiya Faroqhı ve Christoph K. Neumann, Çeviri:Zeynep Nevin Yelçe, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Ağustos, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016