OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sizin dünyanız hangisi?-mustafa aslan

 

 

SİZİN DÜNYANIZ HANGİSİ?

 

 

İbrahim Taşel yaşam deneyimlerini ve bilgi birikimini demleyip okura sunduğu denemelerini ‘Sizin Dünyanız Hangisi?’ başlığı adı altında toplamış.

 

İbrahim Taşel denemelerinde ortaya attığı görüşleri yaşamından örneklerle destekliyor ve değerli bir şair, yazar ya da düşünürün görüşleriyle destekliyor. Denemelerde gözüme çarpan en önemli özelliklerden birisi anlatılan konunun karşıtlarıyla birlikte verilmesidir.

 

Eğitim ve çocuk

 

Bir eğitimci olan Taşel’in ağırlıklı izleğini eğitim oluşturmaktadır. Elbette bunun içinde çocuk eğitimi ilk sıralarda yer almaktadır. Eğitim sistemimizin de sorgulandığı denemelerde veliden öğretmene kadar uzanan bir alanda sorgulamalar yapıyor, değişik görüşler de sunarak.

 

Elazığ’dsaki çocukluk yıllarından başlayarak bir ‘sokak eğitimi’nden söz ediyor. Yer yer denemelerinde öğretmen ve baba olarak da karşımıza çıkıyor örneklerde, İbrahim Taşel. Yazılarında bir izlek ağırlıkta olmakla birlikte değişik konulara da giriş yapıyor asıl izlekten çok uzaklaşmadan.

 

Yaşamı güzelleştirme

 

İbrahim Taşel yaşamı güzelleştirme yolunda atılacak adımların önündeki zihinsel engellerin kaldırılması yönünde önerilerde bulunuyor, dayatmacı olmadan.

 

Öfkeyi yenmek konusunda yazılanlar yabana atılacak türden değil. Öfkenin kişiye kaybettirdiklerini vermekle kalmıyor, Taşel öfkeyi nasıl yeneceğimiz konusunda da görüş ve önerilerini sıralıyor.

 

Taşel, sadece öfkeyi yenme yolları konusunda önerilerde bulunmuyor. Yaşamı güzelleştirme yolunda ne kadar engel varsa yapıtının olanakları içerisinde veriyor.

 

 

Küreselleşme, yozlaşma ve gelecek

 

İbrahim Taşel kimi denemelerinde küreselleşme tehlikesine yozlaşma ile birlikte dikkat çekiyor. Yaşamından örnekler vererek gerilere giderek. Bunu geçmişe şöyle bir uzanıp rahatlamak için yapmıyor.

 

Küreselleşme karşısında kendi kültürümüzü konusunda oldukça bilinçli ve kaygılı, yazar.

 

İbrahim Taşel’in ‘Sizin Dünyanız Hangisi?’nde soruyu farklı görüşleri okurla paylaşarak, ama ne düşündüğünü de açıkça söyleyerek okurla bilgi ve yaşam deneyiminden oluşan birikimini cimrilik yapmadan paylaşıyor. Birkaç farkla eleştiri var ama, çözüm de sunuluyor. Kötü durum anlatılıyor ama umut da var. İnsanı umudun kollarına bilinçli olarak atan denemeler. Üstelik bize özgü, bizden bir sesle…

Mutlaka okunmalı!

 

İbrahim Taşel, Sizin Dünyanız Hangisi, I. Basım:Haziran 2010, Final Kültür ve Sanat Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016