OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Sisu’nun Peşinde

SİSU’NUN PEŞİNDE
Katja Pantzar’ın Sisu’nun Peşinde (Finlandiya’nın uzun yaşam ve mutluluk sırları) adlı yapıtı Mona Yayınları arasında okura sunuldu.

Katja Pantzar’ın Sisu’nun Peşinde (Finlandiya’nın uzun yaşam ve mutluluk sırları)  adlı yapıt on bölümden oluşuyor. Kitapta yer alan bölüm ve bu bölümlerdeki  konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

Birinci Bölüm:İskandinav tarzına giriş canlandırıcı yeni bir yaşam tarzına dalmak adını taşıyor. Bu bölümdeki konular ise şöyle sıralanıyor: Yaşam tarzına dalmak, Merhaba Sisu! İskandinav sadeliği, İskandinav sağlık ve mutluluğu, Gece  yarısı güneşinin diyarında, Doğa bağlantısı.

İkinci Bölüm:Sisu’nun peşinde:Bir Sisu zihniyeti geliştirmek– Sisu’muzu artırabilir miyiz? Sisu’nun kökeni, Sisu üzerine çalışmalar.

Üçüncü  Bölüm:Soğuk su tedavisi.Kış yüzmeleri;Depresyon, stres ve yorgunluk belirtilerini hafifletebilir mi?-Buzlu suya dalış sanatı, Biz dizi rahatsızlık için bir çare, tarihsel kökler, Soğuk güç, Hastalıkların tedavisinde kış yüzmelerinin yer.

Dördüncü Bölüm: Saunanın ruhu:Terleyerek daha iyi sağlığa ulaşmak– Eski bir gelenek, Sağlığa faydaları, Sauna ruhu.

Beşinci Bölüm: Doğal Terapi:Oman yürüyüşlerinin faydaları– Doğa Sisu’su, Orman terapisi.

Altıncı Bölüm: İskandinav diyeti:İyi sağlık ve kilo kaybına yönelik, basit ve mantıklı bir yaklaşım- Tabaktaki sadelik, İyi beslenerek kilo verin, Yenilebilir bahçe, Sayfiye evi hayatı.

Yedinci Bölüm. Sağlıklı bir başlangıç yapmak:Çocukluktan itibaren Sisu geliştirmek– Ünlü bebek kutusu, İlk yıllar, Anaokulu yılları, Okul yılları, Çocuklar için Sisu.

Dokuzuncu Bölüm: Hareketin ilaç olarak faydaları (Ve olagan egzersiz)- Üzüntümün kaynağı, İlaç yerine hareket.

Onuncu Bölüm: İskandinav minimalizmi:Daha basit ve daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı yaratmak– Yeni bir yaklaşım, Tasarımın demokrasisi,  Düşünceli tüketim, Azı karar çoğu zarar, Önceden sevilmiş olmanın sihri, İşlevsel bir yaşam tarzı yaratmak.

Sonuç: Sisu’nuzu bulmak.

Katja Pantzar, Sisu’nun Peşinde (Finlandiya’nın uzun yaşam ve mutluluk sırları) adlı yapıtıyla yeni ve farklı bir seçenek sunuyor.

 

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

  Sisu’nun Peşinde (Finlandiya’nın uzun yaşam ve mutluluk sırları), Katja Pantzar, Çeviren:Ayhan Semih Koç, I. Basım:Mona Yayınları, İstanbul,  Aralık 2018

Updated: 03 Ocak 2019 — 06:37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016