OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sınırların ötesinde

IMAG2381Sınırların Ötesinde

‘Sınırların Ötesinde’ polisiye yazarımız Osman Aysu’nun Alfa Yayınları arasında çıkan  bölgemizi, oradan da giderek söyleyecek olursak dünyamızı ilgilendiren birkonuyu gizli servis  görevlilerinin nefes kesen mücadeleleri eşliğinde veriyor.

 

üçüncü dünya savaşı çıkar mı?

Osman Aysu ‘Sımnırların Ötesinde’ adlı yapıtında Türk, Rus ve İngiliz istihbaratının görevlileri eşliğinde Üçüncü Dünya Savaşı’ndan söz editor. Buna neden olarak İran’ın uranyum zenginleştirme programı ve İsrail’i gösteriyor.

“Hunter devam etti. “Ama ABD yönetimi İsrail’in, nükleer programını engellemek amacıyla  İran’a saldırmasını istemiyor. Çünkü Amerikan yönetimi yeni seçim dönemine yaklaşıyor ve Ortadoğu’da bir savaşın patlak vermesi bir anda petrol fiyatlarını inanılmaz ölçüde arttıracak. İsrail saldırırsa ABD’nin bu savaştan uzak durması düşünülemez.” (s. 65)

gizli örgütlenmeler

Osman Aysu Üçüncü Dünya Savaşı’na giden yolu açacak olan İngiliz ve Rus hükümetleriiçindeki gizli örgütlenmelere dikkat çekiyor. Aysu, daha da ileri giderek,elbette bir roman kurgusu içinde, İngiltere ve Rusya’da halk ayaklanmaları olacağının altını çiziyor.

“Bu mücadeleyikaybetmişti. Yaklaşık üç yıl önce Paris’te Rus FSB Teşkilatı’nın çok yüksek rütbeli bir çalışanıyla yaptığı görüşme sonrasında kafasında şekillenen UKV ve İngiltere’de darbe fikri bugün tam bir fiyaskoyla sona ermişti.” (s. 226)

istanbul

Uzam olarak İstanbul’la Osman Aysu’nun yapıtlarında karşılaşıyoruz. Bu yapıtında da uzam olarak İstanbul seçilmiş. İstanbul’un ağırlıklı olarak Taksim,   gibi bölgelerine ağırlık veriliyor. Yazar, İstanbul’u günyanın öteki büyük kentlerinden ayrılan yanlarını da okurla paylaşıyor.

“Daha önce bu balkona hiç çıkmamıştı. Bir an ‘İstanbul’un ne kadar garip bir mimarisi var…’ diye düşündü, binalar ne kadar iç içeydi, diğer sokaktaki apartmanların arka taraflarıyla burun burunaydılar.” (s.135)

Osman Aysu’dan gizli servis elemanlarının hesaplaşmalarını anlatan, uzamın İstanbul olduğu yer yer yeni bir polisiye….

 

Mustafa ASLAN

—————————-

Osman Aysu,Sınırların Ötesinde, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Eylül 2014

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016