OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sinemaya gidiyoruz

1459724_545010598911278_353677678_n

 

sinemaya gidiyoruz

‘Sinemaya Gidiyoruz.’  geçtiğimiz günlerde  77 yaşında yaşama gözlerini yuman Syd Field’in anılarını paylaştığı yapıtı. Yapıt, Alfa Yayınları’nca  Burcu Yasemin Şeyben çevrisiyle okura sunuldu.

Syd Field

1935 yılında Hollywood’da dünyaya gelen Field, Berkeley Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli stüdyolar için senaryo danışmanlığı yaptı.Senaryo yazımıyla ilgili kitaplarıyla ünlü Syd Field(Screenplay adlı kitabı 1979’da yayımlandı.) 77 yaşında, hemolitik anemi nedeniyle tedavi gördüğü ve Beverly Hills’te yaşama  gözlerini yumdu.  Field, birçok senaristin kullandığı ‘üç kural’ın da yaratıcısıydı.  Field, geçen hafta İngiltere ‘nin başkenti Londra ‘da düzenlenen ‘Senaristler Zirvesi’ne de sağlığının bozuk olması nedeniyle katılamamıştı. Field’ın, Türkçe yayımlanan eserleri arasında Senaryo: Senaryo Yazımının Temelleri ve Sinemaya Gidiyoruz da bulunuyor.

 

sinema ve…

Syd Field’in  anılarını topladığı ‘Sinemaya Gidiyoruz’ adlı yapıtında günümüz sineması  hakkında da kaynaklık edebilecek bir yapıt özelliği taşıyor. Yapıtta birçok önemli film ve sanatçıyla ilgili çok özel bilgiler yer arıyor.  Bu bilgilerin dedikodu olmadığını belirtmek gerekiyor.

Yazar, senaryo yazımına nasıl başladığından, film eleştirisine zaman zaman da senaryo ve öykü arasındaki farklı ve aynı yönlerini ortaya koyuyor.

“Filmlere gittiğimde yanımda küçük bir defter taşımaya başladım.. Önce seyircilerin arasına oturup filmin beni içine çekmesine izin veriyordum. Sonra hatırladıklarımı, bir ihtimal I. ve II. perdelerin sonlarındaki dramatik Dönüm Noktaları olabilecek olayları not ediyor, ardından kafamda  filmin parçalarını birleştirmeye çalışarak filmin üzerinden geçiyordum. (s.239)

Sinema severlerin değil, sinemayla ilgili herkesin zevkle okuyacağı bir yapıt, ‘Sinemaya Gidiyoruz’.

Mustafa ASLAN

————

Syd Field, Sinemaya Gidiyoruz.  Çeviri: Burcu Yasemin Şeyben , I. Basım Alfa Yayınları, İstanbul, Ekim 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016